| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre sinuciderea lui Adolf Hitler inaintea procesului de la Nurenberg? Il caracterizati ca pe un act de demnitate sau lasitate? Argumente, va rog! Si daca se poate sa comenteze cei care sunt in tema.

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Îl consider un act de demnitate. În teorie, nu ar trebui să te retragi atunci când nu mai ai scăpare sau când eşti pierdut, însă cu Hitler a fost altă treabă. Din momentul în care şi-a dat seama că de-acum lucrurile sunt sortite eşecului, a ştiut că ar fi o alegere mai înţeleaptă să se sinucidă şi să fie ars, decât să ajungă în mâna sovieticilor. La urma urmei, dacă nu ar fi făcut asta, ar fi mers pe acelaşi drum ca şi Mussolini, a cărui cadavru a ajuns spânzurat de un acoperiş, batjocorit şi luat în derâdere. Iar dacă nu ar fi comis suicid, ar fi urmat să trăiască o viaţă plină de tortură şi umilinţă, probabil într-o închisoare mizeră. Adevărul este că uneori chiar trebuie să ştii cum şi când să te opreşti, chiar dacă această oprire implică ceva atât de radical ca o sinucidere. Aici nu e vorba de laşitate sau de păcat, e vorba de demnitatea ta. În plus, ce mai conta. Putea să scape de sine însuşi cu foarte mare uşurinţă, din moment ce deja nu avea mare respect pentru viaţa umană.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca a fost frica si lasitate. Sa ne gandim ca ar fi fost capturat de sovietici si nu ar fi fost tratat foarte bine, dupa cate le-a facut si pana la urma tot mort ajungea. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu se sinucidea
ce se intampla?
venea nenea woodrow wilosn
si p0rcu ala imputit de churchill si il bagau pe hitler la inchisoare
il scotea il lume il dadea exemplu
mare tamtam
si rusii aia jeg0si si nen0rociti lar fi vrut sal expuna ca pe animal in cusca prin stalingrad sau kremilin

DEMNITATE logic...
daca el nu se chinuia cu evreii si nu ataca rusia in momentu cand avea europa la picioare astazi toti vorbeam germana...
asta deja a fost confiamr tde specialisti

ce nu inteleg este ca Germania
tara distrusa etc cu datorii
e mai smechera ca unele tari invingatoare tongue

eu prefer sa devin nazist decat comunist...sau sa fiu cu regina / rege ca-n marea britanie... o scoarta batrana care deja e expirata acolo nu prea isi mai are locul deja regina e doar un pamflet sa inchida gurile caselor regale care sunt duse naibi

potsati escriu aici 555 de ani happy
asa ca ma opesc acum

| CosminC86 a răspuns:

Eşti foarte naiv/ă dacă crezi că Hitler a murit în 1945.

| Chicharito a răspuns:

Eu asi zice lasitate deoarece si lasat trupele atunci cand erau atacate din toate partile!