| Idiotu a întrebat:

Ce parere aveti de Adolf Hitler?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un tiran dement şi fanatic, care a torturat şi a omorât milioane de oameni nevinovaţi.

| sublime89 a răspuns:

Unul dintre cei mai mari criminali din istorie si nimic mai mult.

| Exilee a răspuns:

AI gresit categoria.
Dupa mine cine a fost adolf hitler? De-ar fi sa-i fac o caracterizare, pentru mine este 65% scarba de om, dar 35 % un foarte bun conducator. Chiar daca a instaurat un regim extrem de dur si istovitor-fascismul- trebuie apreciat faptul cum la doar dupa 5-6 ani de cand a intrat in conducere, a organizat deja Jocurile Olimpice Internationale. E de apreciat modul de pregatire ai soldatilor acestora, armamentul, nivelul tehnicii de lupta si organizare, DISCIPLINA SOLDATILOR, infrastructura armelor de razboi. Totusi, il apreciez pe Hitler doar pentru anumite reforme aduse de el in ridica economiei Germaniei la standarde cat mjai avansate. DIn nefericire, din pricina fanatismului sau si a dorintei de a pune stapanire pe lume, l-a distrus de tot. SI acum ma intreb : cat ilogic si periculos este sa te intinzi pe toate teritoriile sovietice si sa-ti trimiti niste divizii cu aproximativ 800.000 de oameni si sa se intoarca numai 10.000 pentru ca apoi prin ideile sale sa-i condamni la moarte pentru ca au fost singurii care au putut sa supravietuiasca iernilor rusesti ( foarte periculoase, sa nu mai vorbim de partizanii sovietici si mongoli).

| Agapi a răspuns (pentru Exilee):

Imi pare rau! dar informeaza-te mai bine el nu a instaurat regimul fascist ci regimul nazist!

| suffarstar a răspuns:

Un criminal nebun.

| dracu14 a răspuns:

Un om cu o inteligenta nu foarte mare insa plin de carisma.a avut un ideal pe care nu a putut sa-l atinga din cauza ca era prea credul, in proportie de 70% ii dau dreptate in actiunile lui.
dupa moartea lui nu a existat decat o propaganda negativa, care l-a acuzat de moartea a 6 milioane de evrei(de fapt Himmler este principalul vinovat si au fost doar 2 milioane)
un nationalist fanatic care credea intr-o Germanie mare si unita si intr-o lume plina de oameni puri si cand te gandesti ca aproape reusise, insa parea un vis mult prea frumos ca sa si devina realitate.
parerea mea despre Hitler este una relativ buna, din cauza ca el a incercat sa extermine alte popoare care erau daunatoare pentru poporul lui, spre deosebire de stalin care isi extermina propriul popor...

| Buresbista123 a răspuns:

Un dictator asta spune foarte multe...

| KateMiddleton a răspuns:

Stii,mama lui a vrut sa avorteze, dar doctorul a dezis-o, prima idee-greseala enorma.

| VampDiaries a răspuns:

Adolf Hitler e cumirul meu. Il consider o personalitate ideala. A renuntat sa slujeasca armatei germane si s-a dus in acea poloneza. A vrut sa faca o natiune de oameni ideali. Nu s-a lasat omorit, ci s-a sineucis singur. Avea un caracter dulce pe cind era un mic copil, insa ajungind mare si-a urmat visul. A devenit conducator. A pus frica in multe tari. A morit si a supus. A facut disciplina. E un idol pentru mine. As muri sa ma intilnesc cu el, dar e imposibil.

| mihgtr a răspuns (pentru VampDiaries):

Cea a facut adolf hitler numesti tu dsciplina? Omorand oameni nevinovati, sa incerci sa extermini o rasa de oameni fara mila si fara regret; astea toate dau o dovada de cat de bolnava poate fi mintea unui om. Recunosc a avut si parti bune dar cum a zis si Exilon :"35 % un foarte bun conducator" dar ce a facut pe langa asta, pentru mine a cazut din drepturile de al numi(dupa 65 de ani) OM.

| deyu121 a răspuns:

Un drac!