| Ioan489 a întrebat:

Ce pot deveni in viata daca dau la un liceu cu profil mate-info si as face si dupa aia o facultate? Spuneti-mi va rog toate meseriile care cuprinde acest domeniu! Si ce facultate trebuie sa fac ca sa ajung webmaster sau programator web sau programator php? Si daca se gaseste usor dupa ce termin facultatea locuri de munca?
Vo rog, daca puteti sa-mi raspundeti la toate intrebarile!

2 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Inainte sa te apuci sa ne intrebi treburi d-astea serioase ti-ai terminat cerealele cu lapte?

Tu da la mate-fizica sau mate-info fara probleme, macar sa intri tu la un liceu bun. In timpul liceului dupa a 10-a incolo discutiile de genul asta le poti avea intr-un context din care chiar o sa intelegi ceva si profesorii va vor directiona corect daca va sesizeaza talentul predominant.

Asa daca ne intrebi pe noi, pentru programator este buna orice facultate de profil tehnic indiferent unde o faci atata timp cat esti bun in programare din indiferent ce surse ai capatat dexteritatea. Angajatorul e interesat de randamentul tau, mai putin spre deloc de profilul din liceu.

Succes indiferent de drum.

Si inca ceva, daca te tii de altceva decat de carte in liceu degeaba ai un profil care promite programare, tot paznic pe minim pe economie ajungi.

| Aniu a răspuns:

Eu ma voi face game developer, ori independent, ori la Ubisoft.