| honeybunny0009 a întrebat:

Ce pot scrie intr-o prezentare de carte?

Răspuns Câştigător
| Sperman a răspuns:

În primul rand prezinți autorul carți, eventual îi faci și o mică biografie.
După aceasta faci un scurt rezumat, sau lung, depinde ce ți-a cerut dascalu. Dacă ai avut de citit această carte atunci va trebuii să spui ce se intamplă in această carte, la final tragi o concluzie despre carte. Cum ți s-a părut, ce mesaj ți-a transmis, ce ai invățat din această lectură.

Baftă!

3 răspunsuri:
| cosereanca a răspuns:

Pai partea de inceput se va referi la contextul in care a fost scrisa cartea, ca sa faci legatura cu continutul, sa il justifici intr-un oarecare fel. Trebuie, de asemenea sa ai si niste intrebari pe care sa te axezi, intrebari care sa continue firul actiunii. Dupa care incepi efectiv si expui ideile principale din cartea respectiva, pe care le prezinti, la randul lor printr-un scurt comentariu. Trebuie, de asemenea, la sfarsit sa iti impartasesti si u opiniile legate de teoriile sau ideile axiale ale cartii pe care ai prezentat-o. Este ca un fel de recenzie, dar mai putin pretentioasa decat cea din urma

| Mykidutza a răspuns:

Intr-o prezentare de carte trebuie sa scrii despre ce este vorba in acea carte.de cine este scrisa.parerea ta despre ce se intampla in cartea respectiva. fundita?

| Ariia a răspuns:

Buna vrei sa zici un prolog? pai uite aici http://nebunile-mele.blogspot.com/p/prolog.html http://nebunile-mele.blogspot.com/p/razbunarea-amicului.html cred ca de asta zici. Apropo povestile de pe blogul ala sunt ale mele. Deci daca ai vreo nelamurire spune-mi :> Funda?