| hurtsoul a întrebat:

Ce profesie poti urma dupa ce ai terminat facultatea de sociologie?

2 răspunsuri:
| Amelie_2576 a răspuns:

Iti dau doua link-uri (in limba engleza) cu diverse cariere in acest domeniu:
http://www.abacon.com/socsite/careers.html
http://www.kent.ac.uk/careers/Sociology.htm
Sunt multe profesii interesante si pasionante din care poti alege. Problema de care e posibil sa te lovesti pe viitor e faptul ca traiesti in Romania, unde piata locurilor de munca merge tot mai prost si nu se investeste in toate domeniile (in cercetare nici atat). Astfel, multi tineri inteligenti ajung, din pacate, sa profeseze in alte domenii decat cele pentru care s-au pregatit.
Cel mai important e sa faci ceea ce iti place tie si sa perseverezi in acest sens. Nu se stie niciodata pe unde te poate purta viata iar cei intreprinzatori si optimisti reusesc mai mereu. Multa bafta! (Apropo, eu am facut un master in sociologie.:-)

| doctoru a răspuns:

Depinde de modul. poti fi sociolog(sa lucrezi in institut de cercetare) sau poti face ceva pe specializarea din facultate(In Bucuresti are vreo 6 specilizarei: resurse umane, devianta si criminalitate si inca cateva). CHiar poti face foarte multe dupa fac asta. a facut-o o cunostinta de-a mea.