| ChristinneVonD a întrebat:

Ce profil vi se pare cel mai usor din punct de vedere al materiilor predate, dintre: Stiinte Sociale, Filologie si Mate-Info? (La un liceu bunisor cu medie de admitere peste 8, 50 si cu intensiv engleza/franceza; in caz ca trebuia sa mentionez si alte detalii)

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Eu am facut Stiinte Sociale si mi s-a parut extrem de accesibil. Dai teza la romana, engleza/franceza ( noi am dat engleza ), istore/geografie si logica - clasa a noua/psihologie - clasa a zecea/economie - clasa a unsprezecea/filosofie - clasa a doisprezecea. Intr-a unsprezecea scapi de chimie, fizica si biologie, in schimb vei face mate toti anii, cate 2 ore pe saptamana. Prin urmare, faci cate putin din toate si ramai cu multe cand termini. E un profil ce iti permite sa iti formezi o cultura generala vasta, dar este de evitat daca nu iti place istoria ( e una dintre materiile importante la acest profil ). Diferente foarte mari intre filo si SS nu prea sunt, doar ca aici nu mai faci latina deloc incepand cu clasa a unsprezecea, iar la filo dai teza in fiecare an la aceasta materie. Pentru Mate-Info trebuie sa iti placa FOARTE mult matematica, e un profil greu, urmat de un Bac criminal. Bafta!

3 răspunsuri:
| KaRy a răspuns:

Filologie pentru ca nu trebuie sa dai BAC-ul la mate...big grin. Este mai greu cu istoria pentru ca in a zecea vei face trei ore pe saptamana si de exemplu eu fac si trei limbi straine:engleza, franceza si italiana, da e mai bine. Din clasa a 11-pea nu vei mai face deloc mate, fizica, chimie si bio...asa ca eu zic ca e mai bine decat la mate-info.

| Fluffinator a răspuns:

Pai.eu sunt la filologie Bilingv engleza. Este un profil destul de lejer dar din ce aud de la alti colegi de prin liceu la SS este si mai usor.

| ChristinneVonD explică:

Din punct de vedere a dificultatii materiilor predate*