| AngelHugz a întrebat:

Ce puteti sa-mi spuneti despre cuvantul hău? (chiar daca nu ma credeti, cuvantul apartine vocabularului limbii romane) Dar despre expresia "Ma simt ca o mȃță intr-un hău"?

12 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Groapă şi prăpastie nu e acelaşi lucru.
Groapa poate avea 5 -10- 15 -20 metri adîncime, iar hăul ( = abis, genune)începe de la peste 150 - 200 metri adîncime şi poate ajunge şi la mii de metri.
Cît despre faptul de a exista şi acest cuvînt în limba română nu ştiu de ce ţi s-ar părea chiar aşa curios.
Cu acest sens el aparţine de peste 200 de ani vocabularului limbii române dar, aşa cum mai spunea cineva, are şi sensul de hăuit. De la verbul " a hăuli" ( vezi G.Coşbuc - Noapte de vară-"... turmele se-aud mugind / Iar flăcăii de pe luncă / Hăulind".

| AngelHugz explică (pentru corolav):

Cand am spus ca cele doua cuvinte sunt sinonime, o spuneam in gluma

| corolav a răspuns:

Sincer să fiu, eu nu am auzit de această expresie.

| AngelHugz explică (pentru corolav):

Expresia era o gluma. asta ii spuneam eu fratelui meu noapte ca sa nu-l las sa doarma laughing

| lpavel a răspuns:

Hau -inseamna balta, lac neingrijit!

| AngelHugz explică (pentru lpavel):

Eu credeam ca inseamna groapa...

| lpavel a răspuns (pentru AngelHugz):

Eu asa stiu...dar sa fi mai sigura poti cauta in dictionar! happy

| lpavel a răspuns (pentru AngelHugz):

Scuze! M-am uitat in dictionar si inseamna : prapastie adanca!

| AngelHugz explică (pentru lpavel):

Prapastie, groapa, tot aia happy

| zurick a răspuns:

O saptamana este la fel ca la restul elevilor.

| zurick a răspuns:

Scuze.Din greseala am scris de la alta intrebare.

| CartofiorDulce a răspuns:

HĂU-abis, adânc, prăpastie
HĂU-Zgomot produs de un obiect care hăuie
Sau ar mai putea fi "lesa" dar nu sunt sigura happy