| contsuspendat (cu ura) a întrebat:

Cei care au pus la punct gramatica limbii romane nu s-au gandit cat de imbecil suna expresia "mai mult ca perfectul"? big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, s-au gandit, tocmai de aceea si se numeste asa!
Exprima o actiune terminata(perfectata)inaintea altei actiuni trecute(peste care a trecut mai mult timp)! E logic daca privesti perfectul ca derivatul verbului "a perfecta"!

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce ti se pare? Nu este vorba de adjectivul "perfect" (care nu are grade de comparatie, ci de un timp trecut al verbelor (vezi DEX). O zi buna!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Kronstadt,
Mi se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul. Cuvantul "perfect", din expresia indicata, nu este adjectivul "perfect", de care am spus, in raspuns, ca nu are grade de comparatie. Am impresia ca te faci ca nu pricepi.
Asa cum am aratat si eu, precum si alti respondenti, expresia "mai mult ca perfectul" este un timp trecut al verbului "folosit pentru a exprima o actiune incheiata inaintea alteia, petrecuta tot in trecut", am citat din DEXonline.
Asa cum stii cuvantul "perfect" are mai multe sensuri, printre care si a denumi timpuri trecute ale verbului: perfect, perfect simplu, perfect compus, mai mult ca perfectul.
Si inca ceva, ca sa iti raspund la intrebarea "ce este mai mult ca perfectul", iti raspund ca "nimic". Dar aceasta intrebare nu exista in postarea ta. Numai bine!

| Just Kiddin' a răspuns:

Stupid

Răspuns utilizator avertizat
| Irmmma a răspuns:

Suna putin ciudat dar avand in vedere ca perfect=trecut e alta chestie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar suna stupid laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact la fel ca si in Franta, francezii au "PLUS que PARFAIT" timpul numit in gramatica limbii romane "Mai mult ca Perfect"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai maica, atit te-ai dat in stamba cu acea gramatica ca sa nu intelegi un lucru atit de simplu? De ce n-ai pus intrebarea sub contul Transilvania pentru ca as fi avut intelegere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i fundita la Dmonik

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harciogul a murit domnule.Nu poti trezi pe cineva din morti. Iar ce vroiam sa-ti spun a spus Dmonik (am observat dupa aia)si ti-am dat sfatul cu fundita.Sanatate domnule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai mult decat terminata, definitivata, perfectata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am mai continuat cu sotia si cu mentalitatea pentru simplu motiv ca eu cel putin observ si vreau sa depasesc, dar faptul ca nu intreaba niciodata de mata chiar imi da de gindit, esti oare chiar atit de slab sa nu te ia in seama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ramane cu nicio, niciun, in care s-au alipit 2 parti de vorbire care n-au absolut nici o (numa' d-al dracu') legatura?
''Eu continui'', care suna ca o cazatura din pod, prin pardoseala, e ca si cum ai spune ''eu scrii''.
In curand, vom avea parte de 2 forme de plural pentru ''succes'', ''succese'' si ''succesuri. Bat moneda pentru asta. Chiar monede. Sau monezi? Doua monezi?!

Răspuns utilizator avertizat