| petreabrigitaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa00 a întrebat:

Ce reprezintă citatul lui Slavici "ca să fie frumos un lucru trebuie sa fie înainte de toate bun si adevărat "

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nenorocitul de autor, e mai presus de orice un materialist fanatic, fără rezonanță la artă și estetică

| Mihaita32 a răspuns:

Potrivit conceptiei lui Slavici, progresul moral si social nu poate fi realizat daca binele si adevarul nu insotesc frumosul artistic.

Cam asta reprezinta.
De aici:
https://www.referatele.com/......152248.php

| risteacristi a răspuns:

Cu cat un lucru, fiinta, 'fenomen', este mai apropiat in constitutia sa de adevarul 'absolut', adica 'bun si adevarat', cu atat mai usor va rezona cu celelalte 'fenomene' (fiinte, lucruri...) si de aici si calitatea de 'frumos' care va fi perceputa de toti.