| Prigatdevisine a întrebat:

In structura " Buna seara, bunica draga! " eu am scris ca virgula marcheaza o pauza si desparte doua parti de vorbire de acelasi fel big grin ...credeti ca o sa-mi puncteze ceva? ca m-am uitat la barem si dadea alt raspuns sad

Răspuns Câştigător
| Angelik_6250 a răspuns:

E structura in vocativ...nu cred

7 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu o sa iti puncteze. Unde vezi tu doua parti de vorbire de acelasi fel?

| LeiAdrian a răspuns:

Nu o sa-ti puncteze nimic. Unde ai vazut tu ca desparte doua parti de vorbire de acelasi fel? Raspunsul corect si singurul este "ca marcheaza prezenta unui substantiv in cazul vocativ" pentru ca este un salut in structura, o strigare.

| kittykat a răspuns:

De fapt era asa [,]- virgula, semn de punctuatie, izoleaza un substantiv in vocativ de restul propozitiei...asa e ca am intrebare si pe profa big grinbig grinbig grin

| AnonimusGirl a răspuns:

Nu cred ca iti puncteaza ...adica la barem ala era singurul raspuns corect.

| Mihai212 a răspuns:

Virgula marcheaza grafic o pauza scurta din vorbire si sugereaza o adresare directa, apelare insistenta printr-un substantiv in vocativ>Bunica.> La tNE Nusth eu cred ca asta e bine cum am spus eu...

| ραтяίcία a răspuns:

Unde gasesc baremul?big grin

| Annie_5626 a răspuns:

Eu am zis ca marcheaza o pauza ce comfera o mai buna oralitate textului si o intonatie corespunzatoare, dar vroiam sa adaug"structura fiind in cazul vocativ"...si nu am scris, nu stiu ce sa ma fac crying