| anonim_4396 a întrebat:

Ce rost are facultatea daca toti beau, se imbata merg la petreceri si daca nu faci ca ei nu esti acceptat? Plus nu invata decat pe ultima suta de metri sa ia 5. De ce mai mergeti naibii la facultate daca nu invatati si beti ca porcii? Si uite de asta nu vreau eu sa merg la facultate. URASC STUDENTII, urasc acel colectiv.

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Nu trebuie să faci ca restul.Pastrează-ți identitatea.
Și mai grav este să renunți la ceva din cauza altora.

44 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Facultatea e facultativawinking

| armiaso a răspuns:

Oricum facultatea nu conteaza, STRICT NUMAI in cazurile in care vrei sa te faci medic, avocat, psiholog, farmacist, contabil, profesii care necesita obligatoriu o diploma pentru a intra in corpul profesional, celelalte sunt facultati de umplutura, dar daca faci facultate NU inseamna neaparat ca trebuie sa faci parte din acel colectiv pe care il detesti, nu suntem in filmele americane cu adolescenti, iar cine sta in acele grupuri mai departe de ele nu va ajunge niciodata, cine vrea sa mearga mai departe oricum nu va sta acolo.

succes in viata si analizeaza lucrurile si de la coada la cap nu doar de la cap la coada cum suntem indoctrinati s-o facem.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Păi de asta suntem plini de ingineri analfabeti, doctori care ridica din umeri, tot felul de specimene, fel si fel de "oameni cu, carte" care n-au habar pe ce lume traiesc. De aceea, proaspeții absolvenți ajung sa stea pe banii părinților, in cârca părinților caci de buni ce sunt nu-i angajează nimeni. laughing e plină România de ingineri și economiști, creca vreun 1% din ei ajung sa lucreze pe posturile lor (pe bună dreptate).

| aXy99 a răspuns:

Nu este adevarat, eu nu fac niciuna dintre cele mentionate mai sus si sunt acceptat happy

| aXy99 a răspuns:

Exagerezi. Nu sunt toti asa.
Eu cred ca ai alte motive pentru care nu vrei sa mergi la facultate.

| Speranta12 a răspuns:

Pai nu toti studentii sunt asa. Multi sunt asa, dar nu toti. Sunt si studenti inteligenti care urmaresc sa dobandeasca cunostinte si competente din facultate. Sunt unii care invata si in timpul semestrului si merg la conferinte nationale si internationale cu cazare transport si mancare sustinute de catre facultate sau proiectul gazda, fratele meu merge la asa ceva. Mai sunt alti studenti care si invata dar si muncesc. Sunt altii care merg la concursuri sau care au intrat in cercetare pe domeniul lor. Dar astia sunt crema societatii. Nu sunt multi, dar ei conteaza foarte mult pentru situatia academica din Romania. Asa ca nu cadea in capcana aceea sa nu poti vedea copacul de padure... Sunt si tineri faini si inteligenti care stiu sa se distreze si altfel decat prin cluburi beti crita si vomitand, doar ca tinerii aia nu sunt in "trendingul studentesc" promovat in Romania.

| Celcestietot a răspuns:

Încearcă să mergi pe calea ta. Facultatea ca facultatea, dar sunt altele mai grele de dus o viață. De ce de interesează părerea altora cu privire la tine? Tu chiar nu înțelegi că nu trebuie sa fi ca restul? Vreți toți să fiți la fel numai ca să fiți acceptați, să vă integrați în societate? Trist, foarte trist...

| Sonia822 a răspuns:

Oi fi la vreo particulara, fata. Daca esti la medicina, drept, de fapt orice universitate de stat, exista acolo o rigoare si un bun simt pe care nu il intalnesti in ``mediul privat``. Sunt si uscaciuni, dar depinde in ce colectiv ai vrut sa te integrezi. Nu te compara cu talpa, mergi cu fruntea. Si-apoi, de ce ai vrea sa fii acceptata intr-un colectiv de betzivi si c-urvasareala? Fara diploma de facultate la stat o sa asezi cipsuri pe rafturi la Mega Inage, si o sa vina betivii la tine sa le vinzi brichete, deci oricum nu scapi de ei daca nu te pregatesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce rost are facultatea daca toti beau, se imbata merg la petreceri, si daca nu faci ca ei nu esti acceptat.
Eu nu am băut deloc. Am mers la facultate ca să învăț, nu ca să fiu acceptat de ei.
De aia merg ei la facultate, ca să bea, și care-i problema ta? Beau din banii tăi?
Dacă nu îți place la facultate, sunt cursuri online.

Plus nu invata decat pe ultima suta de metrii sa ia 5. De ce mai mergeti naibii la facultate daca nu invatati si beti ca porcii. Si uite de asta nu vreau eu sa merg la facultate. URASC STUDENTII, urasc acel colectiv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care e problema ta cu ce fac altii? Daca tu vrei sa inveti înveți indiferent de ce face restul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sunt student si nu-s asa.
Nu beau si imi fac temele in fiecare saptamana.
Ce-i drept, nu prea am cu cine sa imi petrec timpul, caci marea majoritate a colegilor si ceilalti colegi de camera sunt cum i-ai descris, dar nu disper, caci mi-am gasit singur suficiente activitati: citesc, cant la chitara, ma plimb cu bicicleta si, uneori, ma mai uit la cate un film.

Sfatul meu e sa te duci la facultate, nu atat pentru cunostinte, caci le poti dobandi usor cu internetul asta, cat pentru diploma, ca sa-ti creasca sansele de angajare.
Nici nu trebuie sa fii ca ei. Rupe ciclul, orienteaza-te pe imbunatirea propriei persoane, lasa-i pe restul!

Bula
| Bula a răspuns:

Buna intrebare si observatie!
Asta se intampla pe la noi si multi ajung vanzatori la taraba cu diploma universitara. laughing
La firmele serioase se pune accentul pe cunostintele si intelegerea fenomenelor PRACTICE.
Din acest motiv, la angajare se cere vechime practica sau... incepi de la 0 in practica.

Faptul ca ai o diploma (deseori plagiata), NU te indreptateste sa operezi pacientul, mai ai nevoie de mai multi ani de practica pana ce ti se da voie sa iei bisturiul in mana, ca ajutor.

| Sn4k3 a răspuns:

Da, sigur de asta nu mergi la facultate.

| Bizon95 a răspuns:

Imi pare rau ca nu sunt de acord cu tine

pentru ca exista un cliseu, si anume TREBUIE SA ITI CONSUMI ENERGIA
moment in care daca atunci cand esti tanar nu faci nebunii, te imbeti, etc. pana ajungi sa te blazezi complet de idee... e FOARTE PROBABIL ca toata viata o sa fii frustrat si o sa consideri ca "nu ti-ai trait viata" si pe la 40 de ani cu copii, iti pui palma in kur si pleci de acasa, iar cliseul asta nu se aplica numai la barbati (asa cum pare) ci se aplica binemercic si la femei, chiar daca mai putin

iar ideea e cat se poate de ABUZATA, cauta asta Daytona Spring Break
https://www.google.com/search?q=daytona+spring+break
de la party non stop pana la faze de tip sex in public si filmate CU STUDENTE REALE de nu iti vine sa crezi

| OrdanKarris a răspuns:

Dar ce te freaca grija ce fac studentii in studentie? Daca tu esti o persoana profund anosta si veninoasa nu inseamna ca altii sunt de vina. Daca nu stii sa te distrezi si cand sa te distrezi, nu comenta. Tare banui ca ai fost si esti exclusa social asa de felul tau si se vede si de ce.

| Adry05 a răspuns:

rolling on the floor wtf există destui care nu fac asta

| Ineys a răspuns:

Pai cine te pune sa stai cu ei? Sunt si tocilarii, persoane care nu beau, persoane care nu ies prin cubluri, sunt persoane care sunt pasionati de gaming pe calculator, de fotografie, de plimbat cu bicicleta, etc.

Treaba e simpla. Fiecare are o activitate care nu tine de facultate si o pune pe primul loc pentru ca... sa fim sinceri, cine ar sta sa invete 24/7?

E aceeasi treaba ca in liceu. La liceu de ce te-ai dus? Notele din sesiune conteaza doar sa stai la buget daca esti deja ( sau daca esti la taxa sa avansezi la buget ). Mai conteaza daca vrei la master tot asa, la buget.

Daca tu te duci la facultate sa inveti nu inteleg de ce ai nevoie de acceptarea altora sau de anturaje sau de colective. Intrebarea ta e putin contradictorie. Ai vrea sa fi acceptat in colectivul lor dar te intrebi de ce nu te accepta daca nu esti ca ei.

Cum zicea si aXy, ai probabil alte motive din care nu vrei sa mergi la facultate si incerci sa-ti gasesti o scuza sa te simti mai bine?

| 1231242 a răspuns:

Pentru că femei...și pentru că trebuie.

| 1231242 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

La ce ești student?!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 1231242):

Informatica.

| 1231242 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Greu, greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti fi aceptata si daca nu faci ca ei da pentru asta trebuie sa ai ceva calitati pe acolo una dintre ele este sa fi sociabila ei probabil doar asa gasesc ei sa se distreze consumand sau luand narcotice daca nu te asemeni cu ei mergi pe drumu tau si vezi-ti de ale tale concentreazate pe ce ai de facut, si nu sunt toti asa copy paste mai sunt si gen ca tine, eu te sfatuiesc sa mergi sa termini faculta nu are rost sa mergi ca casiera pe 1400 de lei nu merita poti mai mult de atat, meriti mai mult ..fi mai optimista happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Stai prea mult la TV. Mai plimbă-te pe afară, ca să vezi și realitatea.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru sadrian46):

Ce sa fac, ma? laughing Ia.o usor prin tara, prin fabrici sa vezi oamenii cu facultăți cum lucrează pe 15 milioane. Sa vezi băietei cu diploma de inginer cum o freca pe spinarea lu' tati sau pleaca prin afară ca necalificați. De doctori nici nu mai zic. Cei buni au plecat, au mai rămas incompetentii si bătrânii. Locul 1 la medicina e un roman, dar in Italia. Da, stiu sunt romani prin europa plătiți în aur, dar la noi in țară sunt doar lichele. Aia care chiar stiu sa faca ceva sunt plecați de mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Așa vezi dta. Pace!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru sadrian46):

Ce sa vad, eu mai omule? Poate am tras-o un pic de par, dar nu ai cum să zici ca tara asta produce specialiști (pe oricare domeniu). Iar aia cu 1% nu o zic eu, am văzut-o la un interviu dat de șeful eMAG (parcă eMAG). Sanatate, va doresc.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca, si deoarece...
Tu ce ai alege, sa termni liceul si sa mergi direct la munca?
Vezi, tu, ei poate sunt genul ala de persoane care ar mai vrea 3-4 ani de libertate, de distractie.

| 1231242 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Vai de cocoșul tău.

| anonimg a răspuns:

Tinerii sunt obligati de conducerea statului sa aiba diploma de absolvire a facultatii. Ca daca le-ar fi placut facultatea ar fi mers la ea; dar nu le place, ci doar sunt obligati. Chiar si pentru acel 5 merg de sila ca n-au incotro.
Deci n-ai decat sa te certi cu adunatura de oameni politici; adica cu morile de vant. Bineinteles, sa nu crezi ca cei care ne conduc au mers mai des la facultate ca studentii de care vorbesti tu.
Tu mergi la facultate sa poti avea o meserie din care sa poti trai singura. Ceilalti, mai devreme sau mai tarziu vor ajunge drodia societatii -daca nu sunt deja. Vor face puscarie, vor avea caziere, vor ajunge corupti. Sau vor lucra in constructii.

| Raducons a răspuns:

Treaba lor, o parte din studenti vor sa piarda vremea pe banii parintilor un an sau doi pana ii exmatriculeaza.Eu zic sa te duci totusi la facultate chiar daca e situatia asa,Toti am trecut prin asta, si la mine era fel, beau vomitau pe coridoarele caminului, pot sa zic ca a fost un pic de puscarie cu executare, dar a trecut cu bine.Eu am rezistat fara sa beau.