| sereLOVE a întrebat:

Ce se intampla daca ma prezint la examene direct in restante? (anul 1)

Pot sa-mi pierd locul la buget sau are vreo influenta proasta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| bmerry a răspuns:

Separarea buget-taxa se face la începutul anului viitor (in cazul tău, in anul 2). Riști sa îți pierzi locul la buget in contextul in care iei o nota mică in restanta și nu te mai încadrezi in primele 100 cele mai mari medii (sau depinde câte locuri exista la buget in facultatea ta). Dacă nu poți ajunge la examene acum, te poți prezenta liniștit in restanta, atâta timp cât vei învăța bine. Altfel, ai numai de pierdut.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Din punctul meu de vedere sa te bazezi ca le iei in restante e o idee proaste pentru ca pierzi una din 2 sanse. Poti merge in sesiunea normala si scapi cu 5 si daca vrei mai mult mergi in restanta la marire. Nu te baza ca i restante is profi mai generosi ca rar e asa.

| Ineys a răspuns:

Eu zic sa te duci si in sesiune. Eu ma duc chiar daca nu invat nimic atunci, macar studiez terenu, stii cum se zice. Mai vezi ce subiecte pica.

| WhiteLife a răspuns:

Depinde de facultate, cel mai sigur e sa suni la secretariat sa întrebi. La noi, de exemplu, nu te afectează, avem și colegi care iau bursa și își lasă cate un examen pe restanță ca sa apuce să învețe mai mult.