| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Ce se intampla daca nu trec competentele?
Nu imi fac chiar asa mari probleme pentru competente dar cred totusi ca daca vreau sa le trec, trebuie sa stiu ceva.Totusi ma gandesc ca nu s-ar intampla nimic daca nu le-as trece, doar nu o sa pic bacul pentru niste competente amarate si asta in cazul in care nu le-as trece (ma gandesc ca toti sunt trecuti la competente). In fine, intrebarea mea estebig grinaca pic competentele, pic si bacul? Gen daca n-am trecut o competenta, nu mai pot sa dau bacul? La competente te trece chiar daca nu stii nimic sau trebuie totusi sa stii ceva? Ce consecinte exista daca nu am luat competentele?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Ca să nu le pici din câte știu eu doar trebuie să fii prezent. Alea doar îți dau un anume grad de competență ce nu contează la medie și probabil nicăieri. Adică ți se dă o competență, de exemplu geniu sau retardat. De ce să nu bagi un retardat în bac? Până la urmă nota aia puțin va avea de aface cu ce ai făcut la competențe. De exemplu la engleză poate sunt foarte praf și iau minimul B nșpe. De ce nu m-ar băga când eu dau bacul la română și logică sau la matematică și chimie? De asemenea poți în timpul facultății să înveți engleza iar la angajare ăla vede că ești foarte prost la engleză că așa scrie acolo dar dacă la interviu îi vorbești la perfecție engleza că între timp ai învățat, crezi că contează ce e acolo?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Incearca si tu sa faci acolo cat sa iei minumul (incepator) macar.
Am un coleg care a picat competentia la TIC dar tot s-a prezentat la bac deci n-are treaba una cu alta, dar da, cum s-a zis, sa te duci la toate.

| Violleta2022 a răspuns:

Competentele le dai la sfarsitul calsei a VIII-a cand termini gimnaziala ca sa intrii la un liceu mai bun, altfel ajungi la ultimul liceu amarat, pe unde mai raman locuri, cu pleava si scursorile din oras.
BAC-ul se da dupa terminarea celor 12 clase si pana acolo mai este foarte mult.
Daca dupa terminarea clasei a VIII-a nu-ti pasa de compentente si la ce liceu ajungi, la terminarea licuelui o sa-ti para rau sa nu iei BAC-ul fara de care, marea majoritatea a serviciilor bune, nu se pot lua decat cu BAC-ul luat.
Daca nu vrei sa inveti deloc, dupa 16 ani, poti sa te duci la prasit cu tarani, ori la cules de capsuni in Spania, ca nu-i nevoie de carte multa, sa dai cu sapa, sau sa aduni ceva vegetale.

| Ana268086547 a răspuns (pentru Violleta2022):

Wtf nu-i adevarat=) la finalul clasei a 8-a doar dai examenul de capacotate la matematica si romana si eventual daca te gandesti sa aplici la un profil bilingv poti da un examen de limba. La sfarsitul clasei a 12-a dai examenul de bacalaureat propriu-zis (romana, mate, istorie, logica, biologie s. a. in functie de profilul absolvit) si 3 examene de competenta (la engleza, romana si TIC ) care nu au niciun impact asupra notei finale de la bacalureat sau in momentul admiterii la facultate / angajare.

| AlexanderAlex1 a răspuns:

Salut, competentele o sa le dam acum in ianuarie februarie, nu stiu sigur. Trebuie neaparat sa te duci la ele ca sa treci, daca nu te prezinti la ele atunci le ai picat. De exemplu te duci si dai o competenta si nu stii nimic nu te pica doar ca nu iti da acea competenta. Nu te baga in bac daca nu esti prezent la competente, dar daca le pici nu are treaba. Sper ca ai inteles ce am zis.