| LALALALALALALALALA67 a întrebat:

Buna! Sunt clasa 10 si vreau sa dau B1 si doresc sa stiu cum se pote echivala cu bacul? E usor? Poti pica competentele? Vreau sa precizez ca eu nu am dat niciun examen de competenta pana acum(nici macar A1).
Daca iau o anumit punctaj la competente cum se va echivala cu bacul la engleza?
Unele persoane mi-au spus ca nu il poti pica, deci cum se echivaleaza?
MULTUMESCC!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Poti pica competentele?" - MINMENI nu pică la așa ceva

| Catrice a răspuns:

Decât sa dau bani pe un examen Cambridge care nu-ți folosește în viața, mai bine dai bacul ca orice om normal. Competentele alea nici nu contează dacă le dai sau nu.

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Fără "competențele alea" NU iei bac-ul!

| Catrice a răspuns (pentru sierra1):

Încă de când am dat eu bacul competentele au devenit opționale sau cum le denumise atunci. Practic intrai în proba scrisa și luai diploma și fără ele.

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Ascultă ce zic, așa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Competentele nu se pot pica. Adica se pot, daca ai copiat sau altceva de tipul asta.
Eu am dat examenul Cambridge, nu pot sa zic ca m-a ajutat la ceva in afara de competente, poate doar ca e in cv. Dar, fie ca ai sau nu examenul ala luat, engleza tot iti devine rusty daca nu o folosesti.
Cum spuneam, nu poti pica competentele. Chiar daca taci la proba orala sau fai foaia goala, le treci. Doar ca nu primesti calificativ pentru ele. Oricum, trebuie sa le dai, nu poti sa ajungi la bacul scris fara ele.

In ceea ce priveste echivalarea, am dubii in ceea ce priveste B1.
Din cate tin eu minte pentru PET se cerea B2, pentru CAE se cerea C1 si pentru CPE C2. Daca iei downgrade la CAE sau CPE, in limita a B2, e la latitudinea liceului daca iti echivaleaza.

Oricum, sunt acele grile de echivalare pe internet, cauta-le! Ar trebui sa fie postate de Ministerul Educatiei Nationale.