| Miir3la a întrebat:

Ce se poate invata mai rapid pentru bac, anatomia sau biologia vegetala si animala?

Răspuns Câştigător
| V3ra a răspuns:

Mai usor de invatat este biologia vegetala si animala.Anatomia este o materie mai stufoasa.
Spor la invatat!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ce aiureala, cum sa fie mai usoara anatomia? nici scheletul nu-i usor, ca sunt nu stiu cate denumiri, numai la craniu: osul frontal, parietal, occipital, maxilarul, mandibula si inca vreo 10 pe care nu le-am mentionat. Oasele mainii: falange, meta carpiene si carpiene, si trebuie' sa stii fiecare cate sunt. Coloana vertebrala: x vertebre cervicala, y toracice, z lombare, n sacrale. Vertebra: corpul vertebrei, canalul medular, arcele transversale si arcul spinal. Oasele bazinului: ilion, ischion, sacrum, cocis, simfiza pubiana.
Cum le tii minte pe toate?
La biologie - botanica si zoologie, o lectie foarte importanta este celula. Este destul de complex, ca apar o gramada de denumiri si aici, dar este mai usor decat la anatomie, parerea mea. Celelalte lectii sunt mai usor de invatat, au fiecare denumiri mai exotice, dar nu sunt asa de multe ca la anatomie.

| simonamaria a răspuns:

Nu are cum sa fie anatomia mai usoara! Biologie mai bine.gandeste-te ce masinarie complexa este corpul uman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anatomia.

| bumtzbumtz a răspuns:

Incepe mai intai cu anatomia e mai usoara.

| zozoMik a răspuns:

Anatomia.

Sunt multe lucruri din anatomie pe care e deja imposibil sa nu le stii.
Nu stiu care este mai complexa, dar totusi biologia vegetala/animala...nu suna prea binelaughing cu toate chestiutele ei.
Plus ca...anatomia...odata ce o inveti cat de cat poti sa faci legatura intre corpul uman ( al tau) si teorie/ si o sa te si ajute:SS