| stelistu720 a întrebat:

Ce se preda la biologia din clasa a8-a?

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Ecologie. Insa nu protectia mediului si ce ar intelege cei mai multi prin ecologie. Vei invata ce e un ecosistem, tipuri de ecosisteme, factorii care influenteaza unul etc. E o materie, hai sa ii spun "ciudatica" (are o oarecare importanta, dar eu nu i-as acorda un an intreg pentru studiu).

13 răspunsuri:
| NoMusicNoLife a răspuns:

Se cheama Ecologie parca laughing e despre ecosisteme, relatiile dintre om si mediu, dintre vietuitoare si dintre acestea si mediul inconjurator. nu e prea interesant, pe mine nu prea m-a impresionat, poate si pentru ca profa noastra e o scorpie :laughing dar acum o sa vezi tutongue in orice caz nu pot spune ca a fost mai usor decat in a 7-a sau a 6-a thinking

Bafta oricum in noul an scolar! >big grin

| Keyko a răspuns:

Ecologia intr un sg cuvant. aceasta cuprinde relatia dintre om si mediu, om si vietuitoare, Lanturile trofice, Relatiile interspecifice la animale Ecosistemele. E draguta. dar asa depinde si de manualukl pe care il ai

| BlaaBlaa a răspuns:

Poftim programa
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/6088_biologie-clasa-a-viii-a

Trebuie sa descarci fisierul :)

| bogdan72 a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Aia e intr-a 7-a.

| qAnne a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Ecologie. O sa invatati despre ecosisteme, despre Delta Dunarii, si alte chestii. Fundabig grin

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru bogdan72):

Bine.

| Ralucaaa6 a răspuns:

Anatomia corpului uman :)!

http://www.anatomiacorpuluiuman.com/

Apropo,manualul arata asa : http://www.google.ro/......tp?/imgres

Bafta la anul' :-*!

| Ralucaaa6 a răspuns (pentru Ralucaaa6):

Scuze,greseala mea...in a7`a se studiaza Anatomia..in a8`a se studiaza mediul de viata al organismelor, relatiile dintre ele, locul omului in natura (ecologie).

| Cris06 a răspuns:

In clasa a 5-a se preda despre plante
in clasa a 6-a se preda despre animale
in clasa a 7-a se preda anatomia (omul)
In clasa a 8-a se preda eco - sistemul adica ce ai invatat in ani anteriori un fel de recapitulare cu toate cunostintele... funda?

| SoulEater44 a răspuns:

In,,Biologia,, din clasa a 8-a se preda relatia dintre om si mediu, om si vietuitoare, Ecosistemele, Lanturile trofice si Relatiile interspecifice. Cam asta ar fi materia in mare. In rest este aprofundarea acestor categorii pe care le-am enumerat mai sus. Omul, neincluzand animalele sau plantele, deci doar corpul uman se preda in clasa a 7-awinking sper ca te-am ajutat!

| cosmin2000 a răspuns:

La biologie in clasa a 8a se preda mai exact ramura ecologie. Daca vrei sa vezi planificarea materiei din anul scolar 2011/2012 sau 2012/2013 gasesti pe didactic.ro. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| qAnne a răspuns:

Ecologie. O sa invatati despre ecosisteme, despre Delta Dunarii, si alte chestii. Funda big grin