| anonim_4396 a întrebat:

Ce se va intampla cu desfasurarea olimpiadelor nationale scolare de anul acesta?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pas (adica n-or mai fi)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne ajută să le desființeze pentru totdeauna!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Trebuie să se promoveze la nivel școlar lucruri mai sănătoase.
Și pentru că unii după au impresia că sunt inteligenți.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Olimpiadele sunt facute pentru a iti demonstra abilitatile la o anumita materie avand posibilitatea chiar sa iti asiguri un loc la facultate, nu pentru a arata ce destept esti.Nu stiu ce experiente ai tu cu olimpiadele/olimpicii dar nu iti dau dreptate din nici un punct de vedere la ce ai scris.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ele m-au motivat pe mine și pe copii mei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu vă felicit pe toți olimpicii! Părerea mea este că ar trebui promovate și "felicitate" alte lucruri, voluntariatul și sportul de exemplu.
Făcând sport înveți anumite valori, principii, înveți respectul față de coechipieri, față de tine în sporturile individuale, înveți să te cunoști mai bine.
Câteva ore de voluntariat în liceu îți deschid un pic ochii în legătură cu viața "reală", fără mami și tati care o să vină după.
O lună doua de practică la 17 18 ani într-o firmă te ajută să înțelegi ce înseamnă piața muncii și să alegi drumul pe care ÎL VREI la nivel profesional.
Eu nu am înțeles încă la ce sunt bune olimpiadele... Dar dacă ție ți-au fost folositoare foarte bine, mie nu, nici n-am fost. "Copil olimpic" una din cele mai cringe propoziții din România.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Foarte bine dacă ți-au fost folositoare!

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi și ce voluntariatul și sportul nu-s apreciate?! cred că oricine te apreciează dacă ai premii luate la orice sport sau dacă te implici în multe activități. Mi se pare absurd ce spui, practic zici scoateți olimpiadele și promovați doar sportu și voluntariatu. Da-s destui copii care-s buni la mate, română, engleză etc. ei nu mai au voie să-și aibă talentele și meritele recunoscute? Că prin olimpiade și concursuri și le au. Și sportul e foarte apreciat și e bine să fie învățați să facă sport dar a spune că să se scoată olimpiadele și să se promoveze ALTE LUCRURI mi se pare absurd. nu toți copiii au inteligență kinestezică

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Eu aș lăsa olimpiadele doar pentru copiii care vor să se ducă EI la olimpiade!
Loculul 1 în ceva ce nu te interesează sau este nefolositor "scoate" viitori "DEPUN CV-UL ȘI AȘTEPT SĂ VINĂ UNU LA MINE SĂ MĂ ANGAJEZE ȘI SĂ-MI DEA 3000 DE LEI PE LUNĂ 40 DE ANI PÂNĂ LA PENSIE" sau "SUNT DEȘTEPT CĂ AM ȘCOALĂ".

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nu ia nimeni locu 1 dacă nu se pricepe și doar e trimis obligat laughing) slabe șanse. o să-l ia mai mereu un copil care are și talent și și muncește și în general la olimpiadă se duc strict copiii buni pe domeniul ăla. Se duc și alții dar iau de la locul 5 încolo și când văd că situația persistă renunță.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Deci pentru ce se duc copiii mai exact la olimpiade?

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că se pricep la o materie și vor să arate asta printr-un concurs și e o motivație să învețe și mai mult la materia respectivă?! competiții sportive de ce se țin, tot pe principiul întrebării tale.