| NouaOrdine a întrebat:

A fi naţionalist înseamnă a fi aderent la o ideologie care susţine un criteriu de divizare al comunităţilor umane pe baza etniei. Acum, daca vrea cineva să ma întrebe de ce nu consider că naţiunea română e în vreun fel mai presus de alte naţiuni, de ce etnia română nu merită vreun premiu special, pot doar să arăt cu degetul înspre afară, fără alte explicaţii şi să consider că am demonstrat teza. Nu merităm nici un premiu special pentru că suntem români.
Pe de altă parte, nu consider nici că alte naţiuni sunt mai presus de noi şi deci nici că acelea ar merita premii speciale şi asta este o poziţie pe care chiar şi naţionaliştii fanatici mi-ar cere sa o justific, deoarece până şi ei ştiu că mănâncă rahat cu polonicul atunci când afirmă că românii sunt mai breji decât alţii.
Desigur, norvegienii, suedezii şi danezii sunt mai civilizaţi decât noi şi au un nivel de trai mult mai ridicat, englezii şi evreii au dat oameni de ştiinţă renumiţi, germanii au avut mari filozofi, francezii artişti şi putem continua astfel, însă o întrebare rămâne:
există ceva ce ţine de a fi norvegian şi te face civilizat, există ceva ce ţine de a fi german şi te face filozof, ceva ce ţine de-a fi englez şi te face om de ştiinţă?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand totul de fiecare individ in parte si de societatea in care traieste sunt convins ca un roman crescut in germana va vi civilizat dar cum societatea noastra care promoveaza incultura,prostia,hotia sigur ca acel individ va copia societatea, nu sunt ei civilizati din nastere si devin in timp, cu totii suntem oamenii, nu exista natii, rase, culoare suntem o specie umana, important e sa evoluam spre ei, desi recunosc ca simt o ura cand vad un tigan nu stiu de ce, poate pentru ca noi trebuie sa le cumparam hainele dupa 22 de ani de democratie, asta e, hai sa nu ne aplecam capu jos sa privim in sus si noi putem vi ca ei doar sa vrem

| dragos9234 a răspuns:

Da,mentalitatea.

| iKronstadt a răspuns:

Asta crezi tu ca inseamna a fi nationalist? Bai omule, cine ti-a bagat tampeniile astea in cap?
A fi nationalist, inseamna in primul rand a-ti iubi tara si neamul, neconditionat. Rasismul si discriminarea nu au ce cauta in aceasta ecuatie! Si eu urasc, dar nu sunt dement.

| NouaOrdine explică:

Scuzati am vrut sa pun intrebarea la sf, mi-a scapat...