| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sunt seminariile,colocviile, laboratoarele la o facultate? Adica spuneti-mi pe scurt cate ceva despre cursurile unei facultati.happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Seminariile si laboratoarele sunt ore la care se aprofundeza / pune in practica ce s-a facut la curs depinde de obiectul in sine.

Colocviile sunt un fel de examene care se dau la obiectele mai putin importante si de obicei nu se dau in sesiune ci inainte.

| Anonimuserr a răspuns:

Seminariile sunt ore ca și cursurile dar acolo se aprofundează cursul predat de către profesorul titular de curs. Seminariilesunt ținute de preparaotri universitar, asistenți și lectori.
Colecviile sunt întrunări în care se dezbat anumite teme.

| AvalohAlyn explică (pentru Anonimuserr):

Si asa zisele laboratoare?

Merci frumos.

| Anonimuserr a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Depinde de facultate, dacă este de profil real REI, Finanțe sunt cursuri de informatică și cursuri în care lucrezi pe PC cu date chestii.
Cei de la profil uman nu fac în laboratoare.
La chimie, fizică se înțelege de ce este nevoie de laboratoare.