| User a întrebat:

Ce suprafata si ce populatie are Nicosia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Populaţia Nicosiei 270. 000 (în 2004) în partea greacă a oraşului, 84. 893 trăiesc în nordul oraşului, în partea turcească, deci per total 309. 500 persoane. Suprafaţa 5. 061, 05 hectare.

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nicosia este capitala Ciprului. Are o populatie de 270. 000 locuitori( partea greaca a orasului) si 84. 893 locuitori la Lefkosa (partea turca a orasului).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nicosia are o suprafata de 5. 061. 05 hectare are o populatie de 270. 000 de locuitori in partea greaca si 84. 893 in partea turca.

| bombo9 a răspuns:

Nicosia (greacă: Λευκωσία, turcă: Lefkoşa) este capitala Ciprului.

Situată pe râul Pedieos, Nicosia este centrul unui sector admnistrativ, şi în prezent este singura capitală divizată din lume, partea nordică (turcească) şi partea sudică (grecească) fiind despărţite de o "Linie Verde", o zonă demilitarizată menţinută de ONU. Oraşul este un centru comercial, care produce textile, piele, ceramică, plastic şi alte produse. Mine de cupru se află în apropiere.

Cunoscut sub numele de Ledra sau Ledrae în antichitate, oraşul devine scaunul regilor Ciprului în 1192. În 1489 a intrat sub autoritatea Veneţiei şi a fost ocupată de turci în 1571. Nicosia a fost scena unor violenţe extreme înainte de dobândirea independenţei, urmând ca după invazia turcească din 1974, o parte din sectorul nordic să fie izolată printr-o graniţă şi să se transforme într-o zonă tampon a Naţiunilor Unite.

| rob878 a răspuns:

Hi.
Afla aici : http://eca.sh/foV7