| alexRE a întrebat:

Ce tip de texte apartin stilului colocvial?

Răspuns Câştigător
| haifisch a răspuns:

Cele din vorbirea libera. Discutia dintre tine si un prieten apartine stilului colocvial.

2 răspunsuri:
| stefan22 a răspuns:

Stilul colocvial (familiar) se utilizeaza in sfera relatiilor de familie, in viata de zi cu zi, asa ca nu exista un anumit tip de text...ca sa zic asa.(Si ceea ce scrii tu intr-un jurnal poate fi cosiderat ca apartinand stilului colocvial). Sper ca a fost de ajutor informatia...Succes!

| TheSundărSitaara a răspuns:

Stilul colocvial sau familiar este utilizat in sfera relatiilor cotidiene.
Caracteristici:
- alternanta intre doua tendinte contrarii; economia de mijloace si dorinta de a transmite cat mai exact, cat mai precis;
- principala forma de manifestare este dialogul;
- mijloace non-lingvistice: mimica si gestica;
- posibilitatea fragmentarii discursului prin digresiuni, propozitii sau expresii incidente.

Prin posibilitatea exprimarii propriilor sentimente se apropie de stilul artistic, doar ca, pune intr-o mai mica masura accentul pe frumusetea mesajului.

Stilul colocvial se utilizeaza in: relatiile interpersonale si in viata cotidiana.

Sper ca te-am ajutat, succes in continuare! happy