| Dianna04 a întrebat:

Ce trebuie sa am in vedere atunci cand compar doua opere?

7 răspunsuri:
| Hinata1999 a răspuns:

Ce opere, literare cumva?

| loveyouidiot a răspuns:

Depinde daca sunt lirice sau epice

| Dianna04 explică (pentru loveyouidiot):

Am uitat sa precizez, greseala mea, sunt din genul dramatic.

| TheByTzA123 a răspuns:

Buna Diana,
Trebuie sa iei in vizor cel mai mult cuprinsul punctul culminant si deznodamantul big grin
BAFTA!

| AntoniaLove1234 a răspuns:

Pai sunt 2 opere : una e lirica iar cealalta e epica, fundita? :*

| BleedingLOVE1 a răspuns:

Cand compari doua opere trebuie sa ai in vedere urmatoarele:
1. Daca operele au ceva in comun(spui de exemplu ca au in comun personaje sau timpul in care se petrece actiune etc.)
2. deosebirile ( aici poti alterna intre cele doua opere si evident dai citate. de ex prima data spui timpul cand se petrece actiunea locul data etc. apoi spui personale din ambelele opere si le descrii pe fiecare in parte prin comparatie personajul X este. iar Y este ..Mai poti aminti si de narator daca relatarea de face la pers 1 sau 3
. POti specifica daca naratorul este si pesonaj si desigur foare important este sa precizezi modurile de expunere si evident nu uita sa folosesti citate (Sa-ti sustii argumentele prin citate ) scuze pentru eventualele greseli de ortografie m-am grabit. BAfta!