| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca student al unei facultati pentru a putea publica o carte in domeniu?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Poate e un pas inainte daca te dai bine pe langa un profesor, participi la congresele din domeniul tau sau te bagi sa scrii initial alaturi de un prof un articol in vreo revista.

6 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

... să scrii una.

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

O scriu pur si simplu si o public sau trebuie recomandari din partea unui profesor? Trebuie indrumare ceva?

| NGheorghe a răspuns:

Scopul unei cărți este că ea trebuie sa fie utilă... si asta înseamnă ca trebuie sa vi cu ceva nou, in alte cuvinte: trebuie sa știi tot ce s-a scris in domeniu. Trebuie sa faci referințe către toate cercetările care au fost făcute in acel domeniu si pe care acum tu le continui (adică nu le scrii folosind alte cuvinte, sau sa vi cu o singura idee care nici măcar nu a fost testată deoarece toată activitatea ta practică nu depășește două ore.). Așa ca oricâte îndrumări si recomandari ai avea, nimeni nu se apucă de teste in locul tău... si chiar dacă o face nu îți va spune,.

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

Si pentru a publica un manual sau carti de biologie pentru copii trebuie sa am facultatea terminata? Manualul banuiesc ca trebuie acceptat de minister?

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Manualurile... din câte îmi imaginez eu... nu este o lucrare științifică ci doar o selecție orientativa din lucrările din acel domeniu. Ca sa ajungi unul din ăia ce selectează nu-i indeajuns sa cunosti o materie ca pe propria palmă, că dacă nu ai mancat rahat când ai fost mic atunci tot degeaba.

| Opianne a răspuns:

Poți să îți publici lucrarea de master. Împuști 2 iepuri dintr-o lovitură