| Pascu_Alina_1976 a întrebat:

Ce trebuie sa invat pentru bac la romana?
FUNDĂ!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

.specii literale
1. basmul cult de ion creanga- povestea lui harap-alb
2.nuvela istorica romantica de costache negruzzi- alexandru lapusneanul
3.nuvela realista psihologica de ioan slavici moara cu noroc
II. romane
1. Ion- liviu rebreanu
2. baltagul- Mihail Sadoveanu
3. ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi- camil petrescu
4. enigma Otiliei- george calinescu
5. morometii-marin preda
III. poezii
1.plumb-george bacovia
2.aci sosi pe vremuri ion pillat
3. flori de mucigai- tudor arghezi
4. eu nu strivesc corola de minuni a lumii lucian blaga
5. joc secund- ion barbu
6. leoaica tanara, iubirea- nichita stanecu
IV. dramaturgia
1. o scrisoare pierduta i.l.caragiale
2. iona marin sorescu
V. texte critice
1. dacia literara( articolul introductie a lui Mihail Kogalniceanu)
2. junimea (contributia lui Titu Maiorescu

eu am dat bacul in 2014 tot la profil real mai exact stiinte ale naturii. e posibil sa se fi scos sau adaugat ceva. spor la invatat

https://www.tpu.ro/......ofil-real/

| Violleta2022 a răspuns:

Absolut toata materia!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varstă ai? Multumesc, sanatate multă.

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Niște materiale foarte bune pentru BAC găsești aici: www.fb.com/vreausaiaubacul

| SilviuStelian a răspuns:

La prima parte gasesti pe internet sute/mii de variante rezolvate. Daca te uiti peste ele o sa observi ca sunt aceleasi intrebari in toate variantele. Adica gen sinonim/antonim, explica cratima/virgula, comenteaza fragmentul "x" etc. La a doua parte depinde doar de imaginatia ta. La a treia parte invata din fiecare cate una (sunt sigur ca ti-au dat si la scoala ce ai de invatat). Adica drama, comedie, dramaturgie moderna, romantism, simbolism, modernim, traditionalism, nemodernism, basm cult, nuvela istorica, nuvele psihologica, nuvela fantastica, roman obiectiv, roman subiectiv, roman din perioada interbalica. Daca nu am omis ceva, cam astea sunt. Ceea ce ti-am enumerat mai sus trebuie sa stii din fiecare cate unul. Daca nu stii ce ai de invatat pentru fiecare, scrii pe google simplu. Ex: roman interbelic - si iti arata acolo ce roman face parte din acest capitol. Sper ca te-am ajutat!

| Pascu_Alina_1976 explică (pentru SilviuStelian):

P.S. -Sunt la liceu de arte?

| SilviuStelian a răspuns:

Nu conteaza la ce liceu esti. Indiferent de profil, chiar si sportiv. limba si literatura romana este tot aia. Difera putin la partea a3-a dar tot materia aia este.

| al3xx97 a răspuns:

La ce profil esti? Doar așa îti pot spune pe ce să te axezi.

| Pascu_Alina_1976 explică (pentru al3xx97):

Sunt la liceu de arte Nicolae Tonitza Bucuresti