| anonim_4396 a întrebat:

Care este parerea voastra despre Facultatea de istorie?
Eu ador istoria Romaniei, si sunt interesat sa aleg o cariera care sa implice etnografia/cultura romaneasca, eventual in cadrul unui muzeu, ceva, dar as vrea sa stiu daca merita facultatea respectiva...stiu doar ca multi regreta si ca este obositoare, insa nu stiu de ce. V-as ruga sa imi detaliati eventualul dezacord, daca aveti alte sugestii pe legate de cariera respectiva, as aprecia enorm. Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nice! happy Să înțeleg că ești în alegerea carierei tale. Sper că ești ceva mai hotărât/ă decât unii dintre noi. Mie mi-au trebuit 10 ani ca să aflu că psihologia e pentru mine și poate ceva filosofie, însă pe direcția asta ar fi ceva puține oportunități. Dar în fine, e despre tine, nu despre mine.

Ca și argumente pro aș spune că istoria este interesantă și frumoasă dacă-ți place cultura și chiar cititul mult, dar cumva și ești ceva mai interesat de vastitatea informațională, deoarece acolo vei avea cărți întregi cu informații de învățat, dar și multe informații vaste pe care tu trebuie să le analizezi și procesezi. Deci nu aș recomanda istoria dacă ești genul mai practic sau chiar tehnic, ce ți-ar prinde mult mai bine niște materii exacte sau niște meserii.

Ținând cont că istoria are în centru și evenimente întreprinse de oameni și societate, trebuie să ți placă de asemenea și oamenii sau măcar să ai deschidere către ei. Mă gândesc chiar că poți lucra ca și ghid turistic dacă ai această deschidere către uman. Dacă ești însă ceva mai analitic, dar și introvert ar merge zona de arheologie deși și aici, din ce, chiar eu am pus întrebări și primit răspunsuri tot pe aici pe TPU, totuși domeniul arheologiei este o muncă de echipă deci dacă nu ai deschidere mare către a lucra cu alții nu prea o să-ți placă aria asta.

Însă pe zona istoriei cea mai accesibilă și chiar confortabilă profesie e cea de prof. happy Dacă ești la ciclu preuniversitar, poate în afară de liceu, unde unii mai învață pentru bac și deci aici ar solicita ceva mai mult efort, pe la ciclu gimnazial e mai easy și chiar frumos. happy
Sau dacă ai aspirații mai high, poți fi chiar prof universitar, ce sincer nici acolo nu e prea dificil, ținând cont că acolo chiar ții niște prelegeri și la un grup mult mai mare nu mai ai răspunderea pe care o ai cu un grup mai mic și simți că ai da răspundere de fiecare elev în parte, la facultă fiind vorba de adulți fiecare pe barba lui și răspunderea lui, deci măcar ai scăpa și de această răspundere. Dar din ce cunosc, ca să poți deveni profesor universitar și să poți preda mai ales la cursuri trebuie să publici tu cărți și tot din auzite procesul de publicare e destul de anevoios, mai ales pentru a deveni prof universitar.

Nu știu sigur, dar bănui că și cei din muzee, sunt tot cu studii pe istorie.

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

E o facultate frumoasa pentru cine e pasionat (nu eu ca am urat istoria toata viata laughing ), dar oportunitatile de cariera sunt aproape 0! Adica in afara de profesor la ce te mai ajuta facultatea asta? Sa lucrezi in arhive? Acolo nici nu ar trebui sa fie nevoie de facultate. Si da, poti lucra in muzeu dar nu ai vrea un job unde sa nu fii platit cu minimul pe economie? Stiu ca e bine sa faci ce iti place, dar nu uita ca traim in Romania si nu multi ne permitem sa facem ce ne place

| LordCristobal a răspuns:

Din mai multe puncte de vedere este o facultate frumoasa.Pe langa materia stufoasa pe care o inveti vara poti face si practica in santiere arheologice din tara.Intr-adevar materia pe care o inveti la facultate e mult mai grea decat cea din liceu si de aici durerile de cap.
Dar daca iti place istoria merita sa mergi la facultate. Dupa ce termini facultatea sa zicem ca incepi ca profesor la o scoala generala si poate in timp ajungi profesor universitar unde esti platit destul de binisor.

| mODIN a răspuns:

Ce conteaza mai mult pentru tine? Sa lucrezi intr-un domeniu care te pasioneaza sau sa faci bani? Cu facultatea de istorie nu te vei imbogati, aia iti garantez, dar daca simti ca asta vrei sa faci mai departe, da-i bataie.

Si legat de experienta la facultate in sine, refuz sa cred ca vreo facultate este obositoare in afara celei de medicina. Da, trebuie sa inveti mult, dar, pana la urma, de aia te duci acolo, nu?

| LisaJulie a răspuns:

După părerea mea este interesanta și frumoasa! Sunt ore multe, materie stufoasa dar e minunat sa studiezi! Bafta!

| Staif a răspuns:

Apropo de unul dintre raspunsurile de mai sus, multora li se pare obositoare facultatea de istorie pentru ca se duc acolo pentru oportunitati si nu din pasiune. Nu mai crede prostia aia cu minimum pe economie. Aia sunt paznicii salilor din muzee. Muzeografii fac altceva.
Etnografia este extrem de complexa. Numai in Romania sunt mai multe zone fiecare cu specificul sau. Vei avea ce studia si dupa facultate daca intri intr-un muzeu. Succes!