| AvalohAlyn a întrebat:

Cei care l-ati dat, cat de greu vi s-a parut examenul de bacalaureat? Cat ati invatat pe zi si cand v-ati apucat de invatat? E greu sa iei minim 7?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Examenul de Bacalaureat este, dupa parerea mea, un examen de nivel mediu. Chiar si asa, am avut mari emotii, atat inainte sa il dau, cat si pana sa vina rezultatele. La romana, avand cat de cat cunostinte, m-am apucat cu o luna inainte sa recapitulez operele. La matematica am plecat de la 0. Ajutat mai mult pe Facebook de cativa colegi binevoitori, urmarind variante rezolvate de prof. Ioan Ursu pe Youtube si lucrand din greu din culegeri, intens in ultima luna, am reusit sa ajung, in pragul examenului, dupa o pregatire temeinica de doua luni, la un nivel optim. La biologie am citit o carte de vreo doua ori, am mai repetat inainte de examen, mi-a mai explicat un coleg pe ici pe colo si am rezolvat cateva variante si am ajuns sa stiu cam tot ce se cerea pentru BAC. La romana nu am avut probleme si am luat 8.45, o nota mai mica decat as fi estimat eu. La matematica am fost surprins cand am vazut ca am luat 6.15. Avand in vedere ca, cu 3 luni inainte, daca imi dadeai o varianta sa o rezolv, nu stiu daca as fi luat o nota mai mare de 1.50, era un progres formidabil. La biologie, dupa cum am spus, n-a fost deloc greu. Am luat 9.40 si am promovat BAC-ul cu 8. Nu incurajez elevii sa invete, ca mine, pe ultima suta de metri, insa vreau sa evidentiez ca se poate. Daca eu am putut sa iau la matematica, poate oricine.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Examenul de bacalaureat este similar cu o teza, doar ca materia este mai ampla si necesita mai mult timp sa recapitulezi.
O lectie invatata la moemntul predarii, o stii si ca atare, este nevoie doar sa o recapitulezi ca sa o ai proaspata in memorie.
Nu-i greu deloc sa iei 7, chiar este o nota mica pentru BAC.

| T0T a răspuns:

La bac un tip cu sindromul Down a reușit să ia 7, deci eu zic că se poate. Bac-ul este extrem de accesibil. La română poți avea probleme căci e o mare problemă cu subiectivitatea acolo, însă la matematică nu ai voie să iei sub 9 dacă știi baza și dacă nu ai probleme la corectare. Eu am dat bacul, cea mai mică notă am luat-o la română. La matematică am avut toate rezultatele corecte însă nu am luat 10 din cauza, eu știu, poate a profesorilor sau pentru că undeva în loc de ":" am pus "=" sau viceversa sau poate pentru că la un exercițiu nu a fost o demonstrație "extrem" de completă. Însă un subiect e 50 de sutimi, tot nu se face nota pe care am luat-o însă ce să faci, o contestație e prea mare bătaie de cap și îmi convenea nota, nu am fost disperat. La contestații pot apărea diferențe mari dar ăsta e ultimul lucru de care să îți faci griji acum. Mai e a 3-a materie unde depinde de tine la ce dai. Eu am dat la informatică, examen relativ mare, format din 3 pagini imprimate, însă e o materie destul de logică și acolo am luat cea mai mare notă. Per total m-am încadrat cam unde voiam. Ca învățat am lucrat relativ constant la matematică, informatică. La română învățam extrem de rar. În ultimele 3 zile m-am apucat să învăț calumea, în special la română și aia a fost. Nu e așa greu cum ți-l imaginezi, poate. Și eu când am început a 9-a simțeam spaimă când auzeam de bac.

| SilviaPunct a răspuns:

Nu este un examen dificil, atata timp cat il tratezi cu seriozitate si repeti toata materia.