| iza_4323 a întrebat:

Cei care sunteti clasa XII ati reusit sa invatati comentariile alea nenorocite pentru Bac?
mie imi este foarte greu sa le retin, nu am nici timp si mi se par insuportabile
aveti metode prin care le retineti mai usor... le puteti face publicewinking

bafta tuturor care au bacu anul asta! Sa ne scapam o data ca pe mine mau disperat cu greve cu probe orale, abia astept sa ma scap.

Răspuns Câştigător
| ZeYa a răspuns:

Bine ai venit in clubul meuhee hee Aceeasi problema o intampin si eu. Cred ca cel mai bine ar fi sa-ti faci u propria schema dupa care sa inveti, adica: la inceput date despre autor si opera, definitia speciei, povestirea pe momentele subiectului, iar apoi bagi 4 caracteristici si in final incheierea. Cam asta ar fi ideea, sunt foarte greu de retinut daca n-ai o structura dupa care sa le inveti.
Doamne ajuta-ne sa scapam cu bine si de Bac-ul asta ca destul si-au batut joc de noi cu toate schimbarile si grevele lor.winking
Multa bafta tuturor! :*:*

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le toci. Citeste toate romanele, nuvelele, etc incat sa stii bine ce se intampla in fiecare si sa fii capabila la examen sa scrii un comentariu sau o caracterizare pe baza celor citite. La poezii incearca sa retii cat mai multe versuri. Din nou iti va fi mult mai usor sa scrii un comentariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mno, nu stiu altii cum sunt, dar eu dupa doua citiri am retinut. Problema ta e ca te concentrezi pe cuvinte, pe fraze in particular, si nu pe sens, fiindu-ti greu sa legi ideile. Eu incerc sa tin un fir logic, nu invat mot a mot.

| nectarius a răspuns:

Da este o metodă SUPER eficientă, de care o să mă pomeneşti când o vei folosi. Este vorba de soft-ul expresivo cu ivona voice - carmen (în română) e de fapt o program în care poţi introduce comentariul tău text şi o voce feminină în română va citi tot ce-i dai tu să citească. Fă aşa şi vei reţine mai uşor ascultând comentariul decât să-l citeşti. Multă Baftă la BAC! Ciao.