| deeuh a întrebat:

Ciao! Unde pot gasi valentele tuturor elementelor chimice sau mai bine tabelul periodic dar in care sa se cunoasca valentele? Funda, promit!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Sunt atât valente fata de hidrogen cât si valente fata de oxigen.
Valenta elementului fata de hidrogen se afla astfel :
elementele din grupele 1, 2, 3, 4 au valenta egala cu numarul grupei din care fac parte : de exemplu: sodiu se gaseste in grupa 1 si are valenta 1.
Elementele din grupele 5, 6, 7 au valenta egala cu diferenta dintre dintre cifrele 8 si nr. grupelor din care fac parte : de exemplu :Cl se gaseste in grupa a7a principala si inseamna 8-7 si are valenta 1.
Valenta elementelor fata de oxigen :
valenta maxima a elementelor aflate in grupele 5, 6, 7 este egala cu cifra grupei din care fac parte.Ex:Cl - grupa a 17a sau a 7a principala are valenta egala cu 7. Pt elementele din aceste grupe valenta mai poate fi egala cu diferenta dintre nr. grupei si cifra 2 (Ex: CL 7-2=5 si atunci clorul mai poate avea si valenta 5).
Elementele din grupele 1, 2, 3, 4 principale au valenta egala cu nr. grupei din care fac parte.(Ex: Ca are valenta 2).
Uite și tabelul căutat http://www.jergym.hiedu.cz/~canovm/vyhledav/varianty/rom.jpg
Mari succese!

| irina_8280 a răspuns (pentru IMPERIA):

Multumescc! m'ai ajutat foarte mult!:X:X:X:*:* big hug aum am inteles valentele 80% acum mai trebuie sa inteleg si restul si sa invat elementele pe grupe happy

6 răspunsuri:
| Hassel a răspuns:

Eu mi-am cumparat un tabel periodic de la libraria din orasul meu(Piatra Neamt). Cauta si tu la o librarie din orasul tauwinking

| lallalle a răspuns:

Http://www.chimie.evolink.ro/Sistemul-Periodic-al-Elementelor.php

dai click pe element si iti da tot despre el

funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra aici: http://www.stireal.edu.md/chimie/formule/tabela_Mendeleev.gif Sper ca o sa iti foloseasca! Succes in continuare :D

| micualex97 a răspuns:

Tabelul lui mendeleev http://ro.wikipedia.org/wiki/Valen%C8%9B%C4%83 ai aici ce iti trebuie. funda?