| RAY a întrebat:

Cine a invatat gramatica limbi Germane sa imi raspunda.
Gramatica limbii Romane este acelasi ca gramatica limbi Germane?
Aceste lucruri de mai jos sunt acelasi in ambele limbi? desigur ca fara der, die, das, dar ce e acelasi?
► Substantive
► Verben
► Adjektive
► Präpositionen
► Adverbien
► Pronomen
► Konjunktionen
► Satarten
► Satzreihe
► Satzgefüge
► Konjunktionalsätze
► Relativsätze
► Satzbau
► Subjekt
► Prädikat
► Objekte
► Adverbiale
► Attribute
► Zeiten
► Aktiv unde Passiv
► Fälle
► Konjunktiv
► direkte Rede
► indirekte Rede

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce fel vrei sa fie aceleasi?
Articularile/declinarile se fac total diferit fata de romana la cazurile verbului.
La fel si predicatul/verbul difera la conjugare drastic. De ex: mai mult ca perfectul din germana e total diferit fata de cum se formeaza in limba romana.
In esenta, gramatica limbii germane e diferita total.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu seamana aproape deloc cele doua limbi.
Privite din ochii vorbitorilor oricarei din cele doua limbi, atat romana cat si germana au o gramatica (considerata) dificila.
Germana se aseamana cu engleza la multe cuvinte, insa gramatica difera in continuare considerabil.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Chestii gen dativ, acuzativ, pronume, predicat nu sunt acelasi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

In ce fel vrei sa fie aceleasi?
Articularile/declinarile se fac total diferit fata de romana la cazurile verbului.
La fel si predicatul/verbul difera la conjugare drastic. De ex: mai mult ca perfectul din germana e total diferit fata de cum se formeaza in limba romana.
In esenta, gramatica limbii germane e diferita total.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un canal bun de invatat limba germana daca stii si engleza:
https://www.youtube.com/user/DeutschFuerEuch

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Danke für deine empfehlung