| Bogdan201739 a întrebat:

Dati-mi o aplicatie cu care pot invata gramatica limbi germane in afara de duolingo pentru ca nu se poate invata din romana in germana si doar din engleza in germana

8 răspunsuri:
| roby223 a răspuns:

Gramatica limbi germane e grea o sa iti ia cam mult sa o inveti singur o sa iti trebuiasca ajutorul unui profesor de limba germana si nici arunci nu poti fi sigur ca o sa o sti ca lumea

| Bogdan201739 explică:

Nu chiar asta ii faza ca nu pot invata germana din limba romana asta am spus si in intrebare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdan201739):

Cum adica nu poti invata din limba romana? Esti turc?
Pentru ce te-ai chinuii sa traduci in engleza, apoi din engleza in germana, ca in final sa gandesti si sa spui in romaneste?
Nu face nici un sens ce vrei tu!

Intamplarea face sa stiu sa cunosc si germana, am invatat-o in scoala, vreo 11 ani si chiar mi-a placut mult, desii are o gramatica greoaie, dar daca tii cont de regulile de formare, este usor.
Nevoia m-a obligat sa invat si engleza peste ani, sa o folosesc zilnic la munca, acasa si socieateta in care traiesc, vorbind-o fluent.
Dar nu voi alege niciodata sa citesc sa traduc din engleza in germana, pentru ca nu-i logic, odata ce roamna este limba materna si ne este de1000 de ori mai usor sa intelegem totoul din limba romana.
Nu-i logic, sa ne scarpinam cu coada de la topor in ureche, cam asa este si ceea ce vrei tu sa faci.

Cauta o carte de germana pentru incepatori in limba romana si lucreaza din ea. Totul este simplu si foarte usor explicat acolo. Odata invatate regulile de baza, iti va fi usor sa formulezi fraze si sa scrii corect.
Cu pronunctia, poti fii ajutat de google translate, care are si accesare vocala.

| Bogdan201739 explică (pentru Violleta2022):

Eu am spus ca pe duolingo nu se poate invata din romana in germana

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdan201739):

Dar cu o carte in mana nu ai incercat?
Asa ca la scoala! O carte de germana in mana si un caiet sa faci exercitii, cel putin stim ca metoda asta da rezultate foarte bune, de sute de ani.
Nu recomand aplicatiile, ca tentatia este sa treci usor de la una la ceva mai interesant pe Fb sau conexia cu prirtenii., deci, telefonul inchis, PC-ul inchis si cartea cu caietul in fata, in felul asta nimic nu te deranjeaza si poti sa asimilezi cunostintele.

| Bogdan201739 explică:

Si cum se scrie dupa tine gramatica limbi germane

| Martin_Alex_1985 a răspuns:

Salut o aplicatie nu am sa iti dau dar iti dau un site de pe care e foarte usor sa inveti eu de aicea invat si ma descurc bine.
Link: http://www.eurocor.ro

| andreeabreaz a răspuns:

Aici este o lista de 10 aplicatii de invatat limba germana: https://invatagermana.ro/germana-pe-mobil/
Nu stiu care au optiune de invatat din romana in germana.
Si pe invatagermana.ro apar periodic articole despre diferite capitole din gramatica limbii germane, poate ajuta.