| anonim_4396 a întrebat:

Cine/ce sunt naziștii? Mulțumesc anticipat, ofer FUNDA!

Răspuns Câştigător
| alzr a răspuns:

Https://aboutholocaust.org/ro/facts/ce-a-fost-partidul-nazist.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nazism
O sa iti spun pe scurt din cele 2 link-uri afisate sa intelegi rapid.
A fost in un partid politic extremist (de extrema dreapta), ce promitea cetatenilor sa redea gloria tarii, ca va anula prevederile Tratatului de la Versailles dupa infrangerea tarii din Primul Razboi Mondial, ca o va aparea de influente evreiesti si de comunism.
Ideologia lor a fost o politica totalitara nationalista, ei erau extrem de rasisti si antisemiti, condus de stii tu cine.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E greu sa intri pe Google sa te informezi?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

hee hee nu de asta exista TPU?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, atunci cand nu gasesti raspunsul la ceea ce vrei sa afli. Dar ce vrei tu gasesti oriunde cu ajutorul Google.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu înțeleg de ce vă legați de fată? happy
Pe net clar aflăm tot. Ba chiar și ce e dragostea, ce e noțiunea de prieten, biologie, anatomie, istorie tot. happy
Dar aici pe TPU există două tipuri de categorii, clar oamenii care postează o dată pe an cu o problemă huge și de obicei aceea este legată de achiziționarea a ceva, o lege sau o informație utilitară și clar aceia nu prea au timp de stat toată ziua și mai sunt și a doua categorie, aici clar este domnișoara/doamna/lady și clar mă încadrez și eu happy o categorie de oameni care chiar ne place să gândim niște idei și să ne punem întrebări mereu random despre viață, despre lume, mai ne expunem și câte o problemă și tot așa. happy
Dar această categorie a noastră de aici de pe TPU, domnule Dario, nu dorește link-uri și robotul google. Dorește oameni care să analizeze un subiect, dorește păreri, opinii, că și aceasta a dv este tot o opinie, nu mă îndoiesc happy și cât se poate v-o respectăm, dar noi căutăm esență, căutăm oameni cu creier, cu cheițe puse în funcțiune, ba chiar căutăm teorii și concluzii cât mai paradoxale și nebunești, așa cum oamenii diferă, așa ne așteptăm și la răspunsuri cât mai ample, multe, complexe, paradoxale, dar evident sincere, clar suntem și ceva dornice de o minimă atenție, că altfel nu am mai pierde vreme să scriem aici, dar evident cum societatea a explodat mai mult în online, vrem și oameni cu care să socializăm pe aici, dar și să vedem cum gândesc aceștia. happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prietenul tău Google.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Nazistii au fost niste oameni care simpatizau cu cu toate principiile nazismului.
Nazismul a fost o ideologie politica ce se caracteriza prin antisemitism(ura fata de evrei)rasism si superioritate ariana(adica nemtii cu parul blond si ochi albastri trebuiau sa conduca lumea si sa supuna celelalte popoare inferioare.Nazismul promova si o expansiune agresiva in dauna altor popoare plus asuprirea lor.
Este o ideologie de extrema dreapta care sustinea lichidarea tuturor evreilor si ca Germania nazista trebuie sa conduca lumea.