| numesiprenume0 a întrebat:

Ofer funda pentru explicarea cat mai clara a cuvintelor biomecanicii corpului uman. Cel putin pentru a urmatoarelor cuvinte: supinatie, circumductie, rotatie. Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Supnatie
Mişcare de rotaţie externă a antebraţului, care aduce palma dinspre spate spre faţă (atunci când braţul se află în poziţie verticală) sau din jos în sus (când braţul stă orizontal), spre deosebire de mişcarea de pronaţie care acţionează invers.
poza: http://www.kinetobebe.ro/......e-arm.jpeg
circumductie
Mișcare circulară a membrelor sau a globilor oculari
poza http://www.sfatmedical.ro/img/dictionar/50fb1ddab7c7.jpg
rotatie
miscare circulara in jurul unui ax. Ex.: prin rotatie externa, membrul este in pronatie, iar prin rotire interna, este in supinatie

| NicoleEazi a răspuns:

Supinatie = miscarea de rasucire a mainii spre in afara
Pronatie = miscarea de rasucire a mainii spre interior
Rotatie = miscarea in jurul unui punct fix
circumductie = miscare circulara a membrelor sau a globilor oculari