| Andru1996 a întrebat:

Cine imi poate da si mie ideile principale din "Popa tanda"?

5 răspunsuri:
| xForSpeedx a răspuns:

Uite aici o sa-ti foloseasca sunt sigur!

1. Preotul Trandafir aflat in satul natal Butucani slujeste cu mare credinta pe enoriasii sai, insa acest om este prea direct, lucru care supara pe sateni, racalmandu-l la Protopop.
2. Reclamatia satenilor este luta in considerare iar preotul T. este rugat sa paraseasca satul, si sa se mute in Saraceni
3. In ultima duminica in care mai sta in satul Butucani parinele T tine o slujba la biserica, in care foloseste pilda "fiului Risipitor" sperand ca cetateni isi vor vedea greseala facuta, de al exclude pe parintele T. din sat.
4.Nadejdea ii este spulberata deoarece in ultimul timp, oamenii nici nu se mai obosesc sa mai vina la biserica.
5.Vazand ca toate modalitatile sa ramana in sat sunt esuate, incepe a ocarÎ pe toti care ii ies in cale.
6.Aceasta idee, nu a fost prea buna doarece sa mai ales cu inca o raclamatie. laughing
7.Vazand ca nici una din ideile sale nu au avut nici un efect, preotul T. se muta in satul Saraceni si ii cere ajutorul lui Dumnezeu.
8.La inceput oamenii din Saraceni il numeau "omul dracului", dar in timp dupa ce au vazut gospodaria facuta de el, au inceput sa-i ia exemplul, iar viata acestor oameni s-a schimbat radical.
9. Dupa zece ani, preotul T. este inbatranit, si considerat de satenii din Saraceni, cat si cei din Butucani, "OMUL LUI DUMNEZEU".

SFARSIT!

| zizi000 a răspuns:

Daca nu citesti macar rezumatu'...
ce vrei? mai si zici ca ti. e silalaughing

| SweetDreamss a răspuns:

Si pe noi la scoala ne-a pus sa ii facem rezumatul:)) eu l-am luat dp net pentru ca nuvele e plictisitoare iti dau si tie rezumatul D:
http://www.calificativ.ro/POPA_TANDA___REZUMAT-a4063.html

Sper sa te ajute :D
By3by3