| SwEeTgYrL a întrebat:

Cine imi poate face o compunere frumoasa despre bogatiile toamnei pimeste funda

Răspuns Câştigător
| Inna_5580 a răspuns:

Incearca---Ca o stea a rasarit o lumina imensa venita de pretutindeni. Era o culoare pe de o parte si stridenta dar si blanda.
Astrul galben ce-a cazut, imediat a transformat, tot n galben, venind toamna.
Toti copacii-aveau, frunze si radacini de aur, doar pe-alocuri, cate-o frunzita de culoare verzulita, care mai trezeste, catusi de putin copacelul sur la viata. Cerul albastrui, senin zace tacut, pentru a nu fi si el ingalbenit.
Iarba s-a vestejit, florile au adorrmit, vine toamna. Pasarile repede-au fugit, in cautare caldurii si a soarelui luminos, ce le mangaie penele pretioase.
Gutuiele au prins si ele culoarea galbena a stelei cazatoare, ce s-a sfaramat in mice firimituri, formand o ploaie de pietre aurii care, cu cat se apropiau de pamant, cu atat deveneau mai aprinse; parca ploua cu foc.
Din cauza ploii, pe jos era un noroi si-o mocirla de nedescris. Imprejurimile reci si jilave cu bolovani mari se transformau in mlastini. Acum, cerul senin nu era altceva decat un sir lung de bete rosii, manioase, tesute cu linii groase si intunecate.
Abia acum dupa ce ploaia ravasitoare s-a terminat, frunzulitele s-au uscat si s-au transformat in aur adevarat! Funda***?

7 răspunsuri:
| Crisu_7532 a răspuns:

Fii atenta: iti dau eu fundita tie daca imi arati ca esti capabila sa faci singura o amarata de compunere despre bogatiile toamnei. ce naiba?! o tema mai simpla de atat nici n-ai putea sa primesti...

| Skittles19 a răspuns:

Nimeni nu vrea sa-ti faca tie tema.pe TPU nu ne facem temele si in special compunerile pentru ca aici conteaza ceea ce simti tu. o sa fi mult mai bucuroasa daca o sa primesti laudele pentru munca ta
mult succeshappy

| Mariidc a răspuns:

Tu crezi ca noi suntem aici ca sa iti facem tie temele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu crezi ca utilizatorii TPU nu mai au altceva mai bun de facut decat sa-ti faca tie o compunere pentru scoala?
Munceste pentru notele de la scoala! Imagineaza-ti ceva.Chiar daca nu o sa iasa extrem de bine, macar stii ca te-ai straduit si ca e munca ta, nu a altcuiva.

| Simonyka a răspuns:

Eu sh compunerile.nu le am deloc nici pentru nu stiulaughing

| Sweet_5273 a răspuns:

Asta nu e tema?

| FataDulshe a răspuns:

Păi încearcă..Caută pe Google "Expresii Frumoase" și formulezi enunțuri cu ele.