| Ancu1592 a întrebat:

Cine imi poate spune "smecherii" ca sa-mi dau seama de functia sintactica a verbelor? fundita

ex: la modul infinitiv: complementul circumstantial de timp are cuvantul inainte

Răspuns Câştigător
| cristinela_1018 a răspuns:

Pai, cel mai usor ti-ar fi daca ai sti intrebarile pentru fiecare functie sintactica si sa fii atenta la ce raporturi exista intre verbul la un mod nepersonal si celelate cuvinte. Doar cu multa atentie si logica poti identifica functia sintactica. Bafta!

2 răspunsuri:
| cristinela_1018 a răspuns:

Pai, cel mai usor ti-ar fi daca ai sti intrebarile pentru fiecare functie sintactica si sa fii atenta la raporturi exista intre verbul la un mod nepersonal si celelate cuvinte. Doar cu multa atentie si logica poti identifica functia sintactica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 1000 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs