| kajaku94 a întrebat:

Nu am inteles care e treaba cu modul conjungtiv si infinitiv. Adica cand analizam verbul cum ar fi :
vazand - verb predicativ, conjugarea a 2-a, modul gerunziu, functia sintactica de complement circumstantial de timp.
Sau
a destepta - verb predicativ, conjugarea 1, modul infinitiv, functia sintactica de complement direct.

Care este faza cu conjugarea (1, 2,3)? Nu inteleg > Aratatimi va rog care este treaba precizarea conjugarii va rog

Răspuns Câştigător
| AddaRosee a răspuns:

Modul conjunctiv este cu 'sa', de exemplu sa scriu, sa citesc etc.
Modul infinitiv este forma din dictionar, de exemplu a invata, a merge etc.
Conjugarile sunt 4 nu 3 cum ai spus tu happy
Conjugarea 1 este terminarea verbelor in 'a', adica, verbele care se termina in a (a vindeca)
Conjugarea a 2a in 'ea' ( a parea)
Conjugarea a 3a in 'e' ( a scrie)
Conjugarea a 4a in 'i' si 'î' (a primi, a hotarî)
Cam astea sunt, numai bine.

| kajaku94 explică (pentru AddaRosee):

Multumesc

| kajaku94 explică (pentru kajaku94):

Si la gerunziu cinjugarea?

| AddaRosee a răspuns (pentru kajaku94):

La gerunziu sunt verbele cu 'and' si 'ind' citind mancand etc.Se conjuga la fel la toate persoanele.