| 0marry0 a întrebat:

Cine imi poate traduce exact urmatorii termeni: "postgraduate", "undergraduate", "master's degree" si "bachelor's degree".
Vreau sa stiu si care este ordinea lor.
Si de exemplu, daca eu am absolvit cele 12 clase, si vreau sa incerc la o facultate din strainatate, eu aplic pentru "bachelor's degree in..."?

2 răspunsuri:
| Zapa12 a răspuns:

Postgraduate = studii postuniversitare
undergraduate = student
master's degree = masterat
bachelor's degree = diploma de liceenta.

Pai Bachelor's degree insemna diploma de liceenta deci nu prea ar avea logica.

| Luciii a răspuns:

Postgraduate-studii postuniversitare
undergraduate-student
master's degree-masterat
deci poti sa sa faci facultatea in strainatate dar conteaza nota de la bac.deci nu te poti duce in anglia cu 5.30 la engleza sau la mate sau romana.Deci conteaza NOTA DIN BAC. Sper ca ti-am fost de ajutor