| RazvanStefan a întrebat:

Cine imi spune si mie 10 elemente de argou si cine a scris volumul elemente de argou? Plz nu gasesc pe net... dau funda cine imi spune

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.dictionarurban.ro/ si aici: http://www.123urban.ro/ gasesti mii de termeni de argou. Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Exemple de elemente de argou: profu, diriga, bio, geogra, mate, pleasca (chilipir), parnaie (inchisoare), a ciordi ( a fura), a hali (a manca), a smangli (a fura), a mardi (a bate), a gini (a observa, a privi), a se tine de cioace (glume), babacu (tata), potera (politie), marfa, beton, misto, naspa etc.
Un Dictionar de argou al limbii romane are ca autor pe George Volceanov si a aparut la Editura Niculescu. Mai exista un Dictionar de argou al lumii interlope, scris de Traian Tandin si aparut la Editura Meteor Press.

| MrsBrunetzyka a răspuns:

Elemente de argou : Cuprinde cuvinte care sunt folosite de anumite grupuri, cu scopul de a nu fi intelese.
ex.: puscarias, hot, necherman, misto, gagiu, manareste, smecher, husan, (a) ciordi

| alexandra998 a răspuns:

Nustu