| DeliriumGirl a întrebat:

Cine imi zice care e diferenta sau mai bine zis cum se folosete "i"-ul? de ex. sa fii si sa fi sau. zi si zii in fine sper ca ati inteles pentru ca de cand eram mica sunt in Italia deci am facut scoala aici. mai ma descur eu cu romana... dar faza asta cu i-ul nu o inteleg happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite conjugarile la "a fi": http://dexonline.ro/definitie/a%20fi
Le cauti in http://dexonline.ro/ Acolo gasesti si conjugari, declinari, etc. Mai ai si http://dexonline.ro/articol/Ghid_de_exprimare_corect%C4%83
Succes!

| Lamborghiniasx a răspuns:

De exemplu:
se scrrie corect sa fii, zii pentru ca un i face parte din radacina, iar al doilea i face parte dintr-un diftong.
Daca ti-am fost de folos da-mi si funda.

| Aberdeen a răspuns (pentru Lamborghiniasx):

Imposibil, ca al doilea "i" sa formeze un diftong.
Un "i" face parte intr-adevar din radicalul cuvantului, in schimb celalalt este adaugat ca forma de plural.
Apar mereu coincidente sau greseli de genul acesta, pentru ca desi unul din "i" este semivocala, nu se ia impreuna cu diftongul.
Intreaba-ti profesoara de limba romana, ea o sa iti poata explica mai bine.

| Dawid a răspuns:

Viitor I:
voi fi
vei fi
va fi
vom fi
veti fi
vor fi
Viitor II:
o sa fiu
o sa fii (Ex.: O sa fii surpins)
o sa fie
o sa fim
o sa fiti
o sa fie
Viitor anterior:
voi fi fost
vei fi fost
va fi fost
vom fi fost
veti fi fost
vor fi fost
Viitor popular:
oi fi
îi fi
o fi
om fi
îti fi
or fi
Conjuctiv:
Prezent:
sa fiu
sa fii (Ex.: Sa fii fericit!)
sa fie
sa fim
sa fiti
sa fie
Trecut perfect:
sa fi fost
sa fi fost (Ex.: Sa fi fost aici ai vedea)
sa fi fost
Conditional:
Prezent:
aş fi
ai fi (Ex.: Daca ai fi aici ai vedea)
ar fi
am fi
ati fi
ar fi
Trecut perfect:
aş fi fost
ai fi fost
ar fi fost
am fi fost
ati fi fost
ar fi fost
Prezumtiv:oi fi fiind
îi fi fiind
o fi fiind
om fi fiind
îti fi fiind
or fi fiindwinking

| Gekkō a răspuns (pentru Dawid):

Bai nene, astea sunt de pe net. Pff, nu ca le-ai fii stiu tu, unele nu sunt corecte, iar prezumtivul nu exista in limba romana.