| bianca1598 a întrebat:

Cine ma ajuta cu ceva idei? Trebuie sa fac o compunere care sa contina "povestire in rama", adica povetire in povestire si nu am nici o idee! Va rog! Sper ca ma ajutati! Funda

2 răspunsuri:
| babzibazatu a răspuns:

Ai putea sa prezinti situatia ta scolara de acum si sa zici ca e mult mai bine/mai rau decat cum era acum cativa ani, si incepi sa povestesti cum era acum cativa ani, punandu-te in pielea ta de atunci. In cazul asta povestirea "cum era acum cativa ani" e in rama cu povestirea "cum e acum". E doar un exemplu, poate nu iti place, dar l-ai putea folosi happy

| EsDiablo a răspuns:

N drum spre bunici te-ai oprit să îi cumperi flori bunicii tale, pentru că este ziua ei. După ce ai cumpărat flori, de la o tanti de pe marginea drumului, tanti a început să-ți povestească despre viața ei. Te-ai oprit pentru câteva minute să o asculți.

- Ți-a povestit despre fiica ei care s-a căsătorăt cu cel mai sărac om din sat
- Descrie cum era fata? Frumoasă? Înaltă? Blondă?
- Cum au reacționat părinții ei când au auzit că se va căsători cu acel bărbat?
- Câți copii are acum?
- Sunt fericiți?

Fata a plecat într-o zi, o zi ca oricare alta, să cumpere de mâncare pentru copii, dar în loc de magazin s-a întâlnit cu toate personajele din desene animate.

- Ce a vorbit cu personajele?
- Ce s-a întâmplat cu fata?
- Poate au luat-o personajele în desenele animate?
- Fata s-a întors și i-a luat pe copii și pe sot și s-au mutat cu toții în lumea desenelor animate.

După ce a terminat de povestit tanti ți-a mai dat un buchet de flori pentru mama ta. Era un buchet fermecat ce te ajută să te duci din când în când în lumea desenelor animate și să o vizitezi pe fata florăresei.