| karakent a întrebat:

Cine ma ajuta sa inteleg MAI CLAR, cum impart in propozitii o fraza, cum sa incercuiesc elementele de relatie si chestii din astea? ...am mai citit raspunsuri de la aceasta intrebare pusa de altcineva, dar tot nu reusesc sa inteleg, iar maine am examen si sunt paralela

1 răspuns:
| deealazar98 a răspuns:

Ca sa imparti o fraza in propozitii trebuie mai intai sa subliniezi predicatele. Dupa ce le-ai subliniat incercuiesti elementele de relatie( de exemplu: cum, sa, datorita, deoarece etc.) si pe urma imparti fraza. Ai grija sa nu ai doua predicate intr-o propozitie, deoarece o propozitie cu doua sau mai multe predicate e tot fraza. Sper sa intelegi happy