| Anonimaa77 a întrebat:

:*! Am o intrebare : Ma ajuta cineva sa inteleg competiva directa si completiva indirecta? Maine am examen la romana si doar astea nu le stiu. Va rog ajutati-ma! Dau funda :* :*

Răspuns Câştigător
| MrRava13 a răspuns:

Amandoua stim ca urmeaza dupa un verb. Daca acel verb este spre ex: stiu/cred/vad/etc avem: Eu stiu ca voi face bine la examen. Eu stiu e regenta, iar "ca voi face bine la examen" e completiva directa ( cand pui intrebarea regentei o sa iti iasa: ce stiu?- aceeasi intrebare ca si la complementul direct! Aceeasi schema la Completiva indirecta

Daca raspunde la intrebarile complementului indirect/direct este CI sau CD

5 răspunsuri:
| piTiCcu a răspuns:

Pai la completiva directa / indirecta se face expansiunea iar ca sa faci o propozitie de acest fel trebuie sa pui in fraza un element de relatie si un verb. de exemplu o propozitie ar fi asa : Ei ii plac exercitiile. asta e o prop normala iar complementul direct este exercitiile si astfel se face completiva directa : Ei ii place sa faca exercitii. deci asa vine. elem de relatie fiind ''sa'' iar verbul ''sa faca'' iar exercitii se mai pune ca sa-ti dai seama ce sa faca. ai inteles. deci ea este formata'' din elem de rel = verb si alta parte de vb (depinde). mai exact completiva directa este expansiunea complementului direct iar asa si la indirect, sper ca ai inteles.Bye!

| DiannaaMiha a răspuns:

Cd este o realizare prepozitionala in fraza a compl direct
Pot citi.-Pot sa citesc unde sa citesc este CD -ce pot sa fac?
Citesc ce vreau- ce citesc? ce vreau=CD
Ci este o reaziz in fraza a comple indirect
si urmeaza dupa verbele:
- a se gandi
- a se teme
- a se mira
-a se bucura
-a-si da seama
a-si aminti
a-si aduce aminte
a se deprinde\a se pricepe
a fi demn
afi gata
si dupa toate urmeaza DE CEVA, CU CEVA, DE CINEVA, LA CINEVA
Ma tem ca intarzii. unde ca intarzii=CD

| Anonimaa77 explică:

Multumesc pentru raspunsurihappy Le-am cam inteleshappy

| SokarDax a răspuns:

Completiva directe rap la intrebarile (pe cine? ce?)
ex:Am invatat 1/ ce mi-ai cerut 2/
-------------- ---------------
p1=Propozitie principala
p2=CD
expansiune:Am invatat lectia

Completiva indirecta reasp la intrebarile(cui? cu cine, cu ce?; la cine, la ce?; despre cine, despre ce? etc)
Am vorbit/ despre ce vom face maine/
p1=PP
p2=CI
expansiune:Am vorbit despre scoala

| SokarDax a răspuns (pentru SokarDax):

Aa era sa uit la primul exemplu element derelatie este "ce" iar la al doilea ex elemenul de relatie este "despre ce"