| 123gabialexandra a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu niște răspunsuri simple, zic eu, in limbaj de asamblare?
Eu acum învăț programul și am mici nelămuriri.
Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pune direct intrebarea si cine stie iti raspunde. Asa functioneaza TPU.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mie mi-a placut limbajul de asamblare.
Astept intrebarile.

| 123gabialexandra explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Explicaţi de ce secvenţa următoare produce eroare MOV AX, 250
MUL 5

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 123gabialexandra):

Pentru ca mult nu accepta operanzi imediati.
Ca sa fie valida, poti sa muti 5-ul intr-un registru si sa inmulti cu acel registru.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 123gabialexandra):

Uite si documentatie pentru eventuale alte probleme:
https://www.felixcloutier.com/x86/index.html

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Https://www.felixcloutier.com/x86/mul
Aici e mul. Ceea ce r/m vrea sa zica este ca accepta registri sau memorie pe 8, 16, 32 sau 64 de biti.

Valorile imediate (constantele) sunt specificate cu "imm".