| dede_3946 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine? Sunt in Anglia, iar parintii mei vor sa merg aici la scoala, in Romania am trecut clasa a10a. Ce clasa as trece in Anglia? Ce teste ar trebui sa dau la inceputul scolii si cam ce se preda? am inteles ca trebuie sa iti alegi cateva materii care iti plac...am mai auzit ca scolile din Anglia sunt o "gluma" copii nu se descurca fara calculator la matematica, nu stiu absolut deloc gramatica si sunt cam rautaciosi cu cei noi.Imi este tare frica...si nu as vrea sa merg aici la scoala.

2 răspunsuri:
| alinutza4a a răspuns:

In primul an trebuie sa inveti engleza la perfectie, deci vei pierde un an iar vei continua peste un an tot cu clasa a 10a.este mult mai usor acolo la scoala. o sa vezi o sa-ti placa.si o prietena de-a mea din Romania a plecat la fel ca tine, dar ea plecase in clasa a9a si i-a fost foarte usoara si acomodarea pentru ca a invatat limba. mi-a tot povestit multe lucruri. unele sunt ca in filme.nu ca la noi in Romania. bafta multa sa imi spui ce ai facut pana la urma

| Sheridanx a răspuns:

Din cate stiu eu, la 16 ani copiii de acolo merg la colegiu.Deci se considera ca ai terminat liceul. Trebuie sa dai un examen, nu stiu exact din ce. Se numeste GCSE parca. E adevarat ca acolo copiii nu sunt la acelasi nivel ca si noi.Noua ni se preda foarte mult, desi sunt putini cei care invata.Acolo e un program mai lejer, se bazeaza destul de mult pe proiecte si lucruri practice. Cel putin asa stiam eu. Oricum, nu iti fa griji, in Anglia sunt foarte multi copii straini. Cel mai important e sa stii sa vorbesti cat de cat engleza. Bafta :*
Btw...si eu planuiesc la anul sa ma transfer in Anglia. Poate imi spui si mie cum e tongue