| alexandra_2644 a întrebat:

Cine poate sa ma ajute si pe mine " cu un program, un site sau o informatie" despre " cum sterg ceva de pe un cd?" am tot incercat sa sterg "delete" dar nu merge am inteles ca iti trebuie un program shoftware, dar nu stiu de unde sa il iau...cine ma poate ajuta cu acel program sau ceva care sa ma ajute? cd...

11 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ştergi cu "erase" numai în cazul în care cd-ul este rw (rewritable). "Nero" se numeşte programul de care ai nevoie. Caută pe google.

| asko a răspuns:

Daca e un cd rw, care se poate sterge incearca cu optiunea erase in nero
daca nu e rw nu te mai chinui, odata inscriptionat nu ai ce sa ii mai faci decat sa-l zgarii foarte foarte rau

| pepe a răspuns:

Dacă ai un cd normal nu poţi să mai ştergi ce ai inscripţionat pe el.
Numai cd-urile care au pe ele RW pot fi şterse după ce au fost inscripţionate.

| ΔH a răspuns:

Chiar asa de scump este un CD?
Il iei si la 5 mii de lei (cel mai ieftin).
Daca totusi, ai nevoie de un CD care sa il tot rescrii, cumpara un CD-RW, e vreo 100 mii, nu mai stiu cat, ca eu ultimul l-am luat acu` nu stiu cati ani.
Si poti sa-l "erase" si sa-l rescrii de cate ori vrei.
bafta.

| adrianhasde a răspuns:

Da Cd sau Dvd trebuie sa fie rewritable disc sau dvd ca sa poata fie sters, la restul nu se poate fiindca este one multisession, no erase possible.

| Daddy_9411 a răspuns:

Eu stiu ca nu poti sterge de pe CD decat daca este reversibil. Mai bine copiaza ce ai pe CD in PC si apoi fa`ti un alt CD cu ce vrei tu!

| soseta ucigasa a răspuns:

Poti sa stergi pur si simplu cu nero, dar daca cd-ul nu e RW nu poti sa scrii altceva in loc. Stergi informatia dar spatiul ramane ocupat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CD-ul îl ștergi (sau formatezi) cu Nero, Ashampoo sau alte programe similare.
Condiția e una singură: CD-ul trebuie să fie rescriptibil (RW)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andym. eu din cate stiu cel mai ieftin cd costa 1 leu. dupa cum zici tu aici. 5000 de lei :O :O...pai e o avere.laughing poate 50 de bani vroiai sa zici... da nu stiu unde ai vazut tu cu 50 d bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie nero pentru asta si cd-ul sa fie un cd compatibil ca poti sa stergi ce vrei de pe cd, trebuie sa fie un cd din ala care sa-ti permita sa rescrii pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca folosesti windows 7, dai doar click dreapta pe el si selectezi erase this disc