| Xenia5396 a întrebat:

Cine poate să-mi explice despre educația informală,caracteristici,avantaje, dezavantaje? Nu prea înțeleg, aș dori ceva pe înțeles

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Educația informală este ceea ce înveți sau se învață înafara unei forme organizate. Astfel, fără profesor, orar școlar, și diplomă de absolvire. Poate să fie spontană, așa cum înveți să mergi pe bicicletă sau să utilizezi un aspirator mai sofisticat, sau organizată de tine însuți, de exemplu găsești un curs pe Internet de tastat la desktop și în timpul tău liber îți propui să faci asta zilnic, sau să înveți singur să cânți la chitară sau o limbă străină.
Avantaje, evoluezi în ritmul tău. Dezavantaj, nu poți arăta cuiva o diplomă. Alt dezavantaj este că vei avea un succes mai sigur la performanță în învățare dacă ești motivat să o faci, căci nu te împinge nimeni de la spate, nu ai examene și evaluări, încurajarea profesorului sau a a colegilor.

1 răspuns:
| gothicbat a răspuns:

Nu-ți fac tema.