| iwill a întrebat:

Cine si-a dat deja C.A.E Cambridge...va rog frumos cateva sfaturi in special pentru proba orala pe care o am acum sambata.

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Câteva păreri, din experienţa băiatului meu:

1). Trebuie să ştii să-ţi spui prenumele şi numele pe litere (please spell your full name);

2). Trebuie să ştii să îţi descrii îmbrăcămintea de sus în jos, sau de jos în sus;

3). Ţi se poate arăta o poză despre care trebuie să vorbeşti fluent (fără să te poticneşti), cam tot ce vezi, despre ce ar fi vorba, culori, etc. Vezi că se spune "I can see...", adică "Văd...", la prezentul continuu;

3). Poţi fi întrebat despre pasiunile tale;

4). La proba orală se pune mare accent pe folosirea corectă a timpilor verbelor, pe vocabularul bogat, pe inventivitate, pronunţie corectă, dezinvoltură, poţi folosi o glumă mică, pe alocuri, pentru a-ţi mai înlătura emoţiile, în cazul în care ştii că ai;

5). Mult mai multe informaţii se găsesc la adresa de mai jos, în engleză:

http://www.ukstudentlife.com/English/Exams/Oral.htm

6). Repetă cu cineva înainte de examen, te va ajuta foarte mult, mai ales dacă acel cineva ştie să te corecteze, să-ţi spună unde este bine şi unde nu a fost bine.

Multă baftă şi să iei punctaj maxim.

1 răspuns: