| stef789 a întrebat:

Cine stie cum se poate demonstra ca distanta de la varful unui triunghi isoscel la baza este distanta dintre varf si mij locul bazei? funda!

Răspuns Câştigător
| Florin963 a răspuns:

Depinde ce vrei sa afli. Daca vrei sa afli ca acea dreapta este perpendiculara nu ramane decat sa duci dreapta de la varf la mijlocul acelei drepte. Iti alegi un triunghi din cele doua rezultate si aplici teorema lui Pitagora. Daca teorema se poate aplica atunci acel unghi este de 90 grade deci dreapta cade perpendicular pe mijlocul bazei.

| stef789 explică (pentru Florin963):

Asa ma gandisem si eu altceva n-am de facut

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pai duci perpendiculara. Din ipoteza rezulta concluzia. rolling on the floor