| mihaela999 a întrebat:

Cine stie cuvinte care sa se termine in -fil,-fob,-grama,-cid,-log, for, si care sa inceapa cu deca-, bi-, foto-, pseudo-?

12 răspunsuri:
| 인스피릿 a răspuns:

Hey!
http://dexonline.ro/
Uite, aici poti gasi ceea ce ai nevoie. De exemplu daca ai nevoie de un cuvant care sa inceapa cu cea- (de ex.) scrii cea si pui * dupa cuvant (cea*). Daca ai nevoie de un cuvant care sa se termine cu -cea pui * urmata de cea (*cea).
Daca de ex. ai nevoie care sa cuprinda grupul de litere cea, scrii *cea*.
Sper ca m-ai inteles. :)

| Sconcsiş a răspuns:

Eu nu...

"4. In atentia elevilor/studentilor: Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta. Cei care nu vor respecta acest aspect risca sa fie sanctionati prin stergerea/ suspendarea contului."

| Mariaღ a răspuns:

Anglofil
Xenofob
Integrama
Ierbicid
Arheolog

Decalitru
Biosfera
Fotosinteza
Pseudoarticular

| ALINADIANA a răspuns:

Decalog
fotograma

| BubbleA a răspuns:

Maimuta, Capra, Pitipoanca
AICI nu se fac teme incearca si tu sa gandesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anglofil anglofob germanofil pseudoartist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt doar unul dintre cei care stiu cuvinte de tipul celor indicate de tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hectograma

| PastilutsaCuEfecteLacrimogene a răspuns:

Pedofil, claustrofob, miligrama, acid, monolog, cromofor, decametru, biologie, fotografie, pseudomie funda?:X

| Naomitza a răspuns:

Teo-fil-
a-cid-
mono-log-
deca-gram
bi-fat
foto-model
(doar aste le am stiut...)hee hee

| mikko a răspuns:

Pseudofil
biofob

| Publicitatee a răspuns:

-fil-pedofil, profil
-fob-claustrofob
-grama-integrama
-cid-ierbicid, insecticid, acid
-log-monolog
-deca-decametru
-bi-biologie, bisexual, bistrita, bijuterie, birocratie, etc.
-foto-fotosinteza, fotografie, fotoliu, etc.
-pseudo-pseudoartist.
funditabatting eyelashes?