| cherryblossom a întrebat:

Cine stie de la ce vine numele madalina? ofer funda!

Răspuns Câştigător
| xForSpeedx a răspuns:

MADALINA - de la expresia ebraica insemnand "originara din Magdala" (sat biblic pe malul Marii Galilee, presupus a fi locul de origina al Mariei Magdalena, personaj neotestamentar).
Semnificatia numelui Madalina: Originara din Magdala- sat biblic pe malul Marii Galilee
Madalina, cu varianta masculina Madalin, este un nume de origine greceasca. El provine de la Magdalena, nume de origine greceasca ce semnifica persoana venita "din Magdala", o zona de langa marea Galielii.

Maria Madgalena este un personaj biblic care a fost curatat de pacate de catre Mantuitor si care a asistat la crucificarea acestuia. Maria Magdalena era o sfanta populara in Evul Mediu.

5 răspunsuri:
| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

MADALINA - de la expresia ebraica insemnand "originara din Magdala" (sat biblic pe malul Marii Galilee, presupus a fi locul de origina al Mariei Magdalena, personaj neotestamentar).

| BogdanV20 a răspuns:

Google stie!

| alinutzalove a răspuns:

Madalina, cu varianta masculina Madalin, este un nume de origine greceasca. El provine de la Magdalena, nume de origine greceasca ce semnifica persoana venita "din Magdala", o zona de langa marea Galielii.

Maria Madgalena este un personaj biblic care a fost curatat de pacate de catre Mantuitor si care a asistat la crucificarea acestuia. Maria Magdalena era o sfanta populara in Evul Mediu.

Funda big grin

| b99kata a răspuns:

Vine de la numele de barbat madalin, adaugand un,, a,,!

| ToSexy4You a răspuns:

Semnificatia numelui Madalina: Originara din Magdala- sat biblic pe malul Marii Galilee. FUNDA?